המציאות החדשה של החיילים בגבול: "היישובים באזור כבר לא בטוחים"

"עמוד ענן" כבר מאחורינו, אך ההבנות החדשות שמתירות לאזרחים וחקלאים פלסטינים להתקרב עד הגדר מציבים את החיילים המוצבים בגדר הגבול במציאות חדשה ובעייתית מאוד. "משש בבוקר ועד שש בערב באים כל מיני אנשים להפגין, בהם גם אנשי חמאס, לנו אסור לירות בהם, הם יוכלו בקלות לירות בנו", אמר אחד החיילים

התותחים של עמוד ענן נדמו, ועכשיו נראה שצה"ל הולך ומסתבך בבוץ העזתי. החיילים ששומרים על גבול הרצועה טוענים להוראות חדשות לפתיחה באש, הוראות שעכשיו, לאחר המבצע, מאפשרות לפלסטינים להתקרב לגדר - הוראות שמסכנות את החיילים ואת התושבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בגבול רצועת עזה היום, סמוך ליישובים נירים ועין השלושה - רואים מצד אחד את חייליי צה"ל ומהצד השני הפלסטינים שמגיעים קרוב מאוד ולא מפסיקים להתגרות בהם. "מ-6:00 עד 18:00 יש הסתובבות של מאות ואפילו אלפי אנשים על הגדר, מהם אנשים של חמאס שמגיעים על מדים. הם חצו את הגדר כמה פעמים והם נכנסו לעמדות של הכוחות שלנו והשמידו רכוש צה"ל. הכוחות לא יכולים להרחיק אותם מהגדר כי אסור להם לירות באוויר אפילו", אמר אחד החיילים לחדשות 2.

הסיבה לשינוי לטענת חיילים המשרתים בגזרה - שינוי הוראות פתיחה באש בעקבות הסכם הפסקת האש עם סיום מבצע עמוד ענן, הוראות שמגבילות יותר את החיילים. עד עכשיו כל מי שחצה את רצועת הביטחון והתקרב לגדר הורחק על ידי צה"ל. בימים האחרונים המציאות השתנתה, והפלסטינים מתקרבים לגדר וגורמים לחלק מהחיילים להרגיש חשופים ובלי יכולת אמיתית להגן על הישובים הסמוכים לגדר ביעילות.

אחת החיילות המוצבות בסמוך לגדר טענה היום כי "בוא נגיד שהיישובים באזור כרגע לא בטוחים. אם עכשיו יחליט איזה מטורף עם נשק לחצות את הגדר הוא יכול לחצות אותה. זה מסכן את החיילים שלנו כי הם נמצאים חשופים על הגדר. כל שנייה אם הם רוצים עכשיו הם יורים עלינו נ"ט ופוגעים בהם בלי שום בעיה". בתשובה לשאלה: "מה המפקדים שלכם אומרים לכם?" היא עונה: "שזה הוראות מלמעלה ואין לנו מה לעשות עם זה".

גם החקלאים מתוסכלים. הם, שחוו אירועי ירי צלפים על שדותיהם, נהנים עכשיו אמנם מהשקט שחזר, אך יודעים שהוא שברירי. "אותי מעניין לעבוד בשטח הזה, הצבא צריך לאפשר לי לעבוד שם ואם לא לצאת באמירה ברורה ולהסביר לכל עם ישראל", אמר אחד החקלאים מקיבות עין השלושה.

התושבים, ומתברר שגם חלק מהחיילים, מקווים שהתמונות מסוף השבוע שבו נהרג אחד הפלסטינים מירי של צה"ל אחרי עוד התפרעות לא יחזרו על עצמן, ויותר מזה - שלא יתפתחו למשהו הרבה יותר חמור מזה. בצה"ל אומרים בתגובה כי אין בכוונתם לפרט באשר להיערכות מבצעית כזו או אחרת.