דיווח: האקרים פרצו למחשבי צה"ל

מומחי מחשבים טענו כי פורצים ממדינות ערב הצליחו להשתיל תוכנות ריגול במחשבים צבאיים. עם זאת, ככל הנראה לא דלף מידע מסווג במהלך הפריצה. גורם בכיר בצה"ל הכחיש את הדיווח

אילוסטרציה (חדשות 2)

האם תוכנות ריגול הושתלו במחשבי הצבא? האקרים הצליחו לחדור לרשתות מחשב של צה"ל בתום מאמץ שארך כארבעה חודשים - כך דיווחה היום (שישי) סוכנות הידיעות רויטרס שציטטה מומחי אבטחת מידע. גורם בכיר בצה"ל הכחיש את הדיווחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפורצים הצליחו ככל הנראה להשתיל תוכנות מעקב במחשבי הצבא באמצעות הדואר האלקטרוני. לחוקרים לא ידוע על מידע מסווג שדלף בעקבות הפריצה שביצעו ככל הנראה האקרים ערבים, כחלק ממלחמת הסייבר המתחוללת במזרח התיכון בשנים האחרונות. החשד כי מדובר בפורצים ערבים מבוסס על מידע שהצביע על כך ששפת התוכנה בה בוצעו התקיפות הייתה ערבית.

וויילון גראנג', חוקר העובד בחברת אבטחה מידע "Blue Coat" שגילתה את הפריצה, אמר כי ככל הנראה לפורצים היו אמצעים מוגבלים בפעולתם. גראנג' הוסיף כי מאמציהם של הפצחנים התמקדו בביצוע פעולות הטעייה שנועדו לגרום למשתמשים אליהם כוונה התקיפה, לפתוח הודעות דואר אלקטרוני תמימות למראה שחלקן נשאו את הכותרות "צפו בחיילות צה"ל".

חלק מתוכנות הריגול שלחו אותות חזרה לפורצים, על מנת לאשר כי הפריצה הושלמה. כמו כן, חלק מההודעות הכילו קבצים שיועדו לתקיפה עתידית. עם זאת, גראנג' ציין כי התוקפים השתמשו בכלים שהורידו באינטרנט, ולא בכלים ייעודיים. גראנג' הוסיף כי על פי המידע שברשותו, אין מדובר בתקיפה ברמת ביצוע גבוהה.

בשל הסכמי חיסיון של חברת "Blue Coat", גראנג' סירב לחשוף לאילו רשתות הוחדר הסוס הטרויאני והאם הפורצים השיגו מידע חיוני. בחודש שעבר דיווחה חברת "צ'ק פוינט" הישראלית כי גילתה תוכנת ריגול שמוצאה בלבנון ונפוצה בלמעלה מ-10 מדינות שונות.