דיווח: בקרוב- ניסוי קריטי של "שרביט קסמים"

העיתון האמריקני "בוסטון גלוב" מדווח כי בימים הקרובים יתבצע בנגב ניסוי חשוב במערכת ההגנה מטילים שאמורה ליירט טילים לטווח קצר ובינוני. "עובדים קשה להפוך את המערכת למבצעית", אמר גורם בחברה האמריקנית המסייעת בפיתוח

ניסוי קריטי של מערכת "שרביט קסמים" (חיל האוויר)

אחרי ההצלחה הגדולה של מערכת כיפת ברזל ביירוט עשרות רקטות שירו ארגוני הטרור מעזה במהלך מבצע "עמוד ענן", מאיצה ישראל את פיתוחה של מערכת "שרביט קסמים",שאמורה ליירט רקטות לטווחים קצרים ובינוניים. כך מדווח העיתון האמריקני "בוסטון גלוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, בימים הקרובים יערך בנגב ניסוי של המערכת, אותה מפתח רפאל - בשיתוף החברה האמריקנית רייתאון. גורם בחברה האמריקנית אמר כי "הישראלים עובדים קשה כדי להפוך את המערכת למבצעית. התקווה היא שהמערכת תיירט מגוון מטרות".

"שרביט קסמים" תוכננה כך שתיירט טילים ורקטות לטווחים ארוכים הנמצאים בידי צבאות סוריה ואירן, דוגמת "זילזל" ו"פאג'ר". היא אמורה גם לסכל פגיעה של טילי שיוט שמחזיקות שתי המדינות, המסוגלים לשאת ראשי נפץ שיהיו עלולים לפגוע במרכז הארץ ובנקודות רגישות אחרות בישראל. במבצע "עמוד ענן" החמאס שיגר טילי פאג'ר למרכזי הארץ, כולל הטיל שהרס שלוש דירות בבניין בראשון לציון.

"שרביט קסמים": אחד מלקחי מלחמת לבנון השנייה

בניסוי קודם, שנערך בינואר 2012, נבחנה האפקטיביות של "שרביט קסמים", וישנה הערכה כי בניסוי הזה יבצעו יירוט טילים ורקטות. המערכת צפויה להיות זמינה לפעילות מבצעית במהלך 2013, אך עם זאת - מדובר בפיתוח בעל "חבלי לידה" מורכבים ועל כן, לא ניתן לעמוד תמיד בלוחות הזמנים שנקבעו, וכן יש לראות האם תוצאות הניסוי יהיו מספקות.


הרקטות ששיגר חיזבאללה אל שטח ישראל ב-2006, שנחתו במרכזי האוכלוסייה בצפון, הביאו להחלטה בדרגים הבכירים לפתח את מערכת היירוט באופן מואץ.

מינהלת "חומה" שבמשרד הביטחון היא שאחראית על פיתוח מערכת הגנה אקטיבית תלת שכבתית: ה"חץ", שכבר הפך מבצעי נגד טילי ה"סקאד" וה"שיהאב". "שרביט קסמים" תתמודד עם הרקטות ה"כבדות", כהשלמה למערכת "כיפת ברזל" שאמורה לשמש מענה לרקטות בינוניות, כמו אלו ששוגרו לאשדוד, אשקלון ובאר שבע בעימות האחרון.