היום שאחרי: מי ניצח במבצע "עמוד ענן"?

ביממה שחלפה מאז שהוכרזה הפסקת האש בין ישראל וחמאס, טענו טובי המומחים כי תוצאות מבצע "עמוד ענן" וההסכמות על רגיעה - יימדדו לאורך זמן. כעת נותר לבדוק מה השיג כל אחד מהצדדים ובעיקר - מה הפסיד

יממה לאחר סיומה הרשמי של המערכה הצבאית ברצועת עזה - הגיע לסופו השלב הראשון של מתווה הפסקת האש בין ישראל וחמאס. כצפוי, שני הצדדים הכריזו על ניצחון והציבו רף נמוך להצלחה כדי לשכנע את עמם בצדקת הדרך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום במסיבת עיתונאים יחד עם מפכ" המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו, והכריז על הישגי המבצע. "רבים מראשי הטרור ומפקדי השדה של חמאס - נהרגו", ציין והוסיף: "חיסלנו אלפי טילים שכוונו לדרום הארץ וכעמט את כל הטילים שכוונו למרכזה".

כעת, משהובררה עמדת הממשלה להסכמה להפוגה בתנאים המצריים - החל השלב האמיתי, ואיתו מחלקות ברורה: כעת אמורה להתחיל הידברות עם חמאס בתיווך קהיר. מצד אחד - חמאס טוען כי בהבנות הובטחו פתיחת המעברים, הקלה במצור וחופש תנועה. מנגד, טוענת ישראל כי שום דבר לא הובטח מראש וניתן להעלות כל דבר לדיון. למשל: נושא ההברחות.

נתניהו מודע לביקורת בציבור: "ערוכים לפעול במקרה שהשקט יופר"

המבחן המיידי הוא האם המחלוקת הזו תביא להתלקחות מחודשת של השטח. הסיכוי לכך אמנם נמוך, אבל נתניהו, שמודע לביקורת הקשה בציבור הישראלי ולתחושת ההחמצה, שיגר היום איום אל עבר ראשי חמאס בעזה. "אנחנו ערוכים לפעול במקרה שהשקט יופר", אמר. "המטרות שהצבנו למבצע הושגו ואני יודע שיש אזרחים שמצפים לפעולה חריפה עוד יותר. אנחנו ערוכים גם לזה", הדגיש.

לאחר שהכריז כל צד על ניצחונו במבצע - פנו בכירי ישראל וחמאס לבחון מה הרוויחו בשמונת הימים שחלפו, ובעיקר - מה הפסידו בישראל התגאו כי רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי חוסל, מערך הרקטות נפגע, הביקורת הבינלאומית הייתה חלשה ומצרים בהנהגתו של מורסי נרתמה לפיוס. עם זאת, גם בחמאס פירטו את ההישגים, ובהם מאזן הרתעה חדש מול ישראל, רצף ירי מאסיבי, רתיעה ישראלית לכניסה קרקעית לרצועה והכרה עולמית בשלטון הארגון בעזה.

נכון יהיה להניח, שכל צד ייאחז בהישגיו, וגם בכשליו - מתוך המתנה לסבב הבא. השורה התחתונה היא שההישג האמיתי יימדד במשך הזמן, ובעיקר - לתגובה שתבוא מאחד הצדדים אם יופר ההסכם.