ברק: "ייתכנו פעילויות קיצוניות יותר"

מי שמסתמנת כגיבורה הגדולה של מבצע "עמוד ענן" עד כה היא מערכת היירוט שהצליחה לסכל בחמשת ימי הלחימה כ-300 נפילות. שר הביטחון הגיע היום לאתר הסוללה החמישית שהוצבה בגוש דן וסיכם את המבצע עד כה. עיקר דבריו הוקדשו למניית הצלחות המערכת, אך גם לאיום על עזה - "נעשה כל שיידרש כדי לחזק ההרתעה"

עם כ-300 שיגורים וכמעט 90% הצלחה ביירוט הרקטות שנורות מעזה, מערכת כיפת ברזל זוכה בימי הלחימה של מבצע "עמוד ענן" לשבחים רבים. שר הביטחון אהוד ברק ביקר היום באתר בגוש דן בו הוצבה הסוללה החמישית של המערכת אתמול, ונשא דברים שעיקרם תשבוחות למערכת ההגנה האווירית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זהו הישג יוצא דופן", פתח שר הביטחון את דבריו, "אנחנו מתקרבים ל-300 שיגורים של מיירטים עם כ-90% אחוזי הצלחה. לשום צבא או מדינה בעולם אין מערכת כזו. האיום עלינו ייחודי אבל גם ההישגים בהגנה יוצאי דופן, יחד עם ההצלחות ההתקפיות שאותם חווים הארגונים בעזה", הבהיר ברק.

הוא המשיך והתייחס לעתידה של ההתחמשות בסוללות נוספות של כיפת ברזל. "אנחנו מסתכלים קדימה באופטימיות", אמר ברק, "זה ידרוש זמן, זה ידרוש עוד מחירים, אבל אנחנו בדרך להגן על כל מדינת ישראל. זה ייקח כמה שנים, כמה מיליארדי שקלים, אבל אנחנו נגיע לשם".

שר הביטחון הודה בדבריו לתמיכה האמריקנית לה זוכה ישראל במבצע הזה ובעיקר במימון ייצורה של מערכת ההגנה האווירית. "אני רוצה להעניק את תודתנו לנשיא ארצות הברית אובמה, לשר ההגנה ליאון פנטה, לקונגרס, ולמי שתרם לכך שארצות הברית תחת הממשל של אובמה מגבה את ישראל באמצעות סוללות כיפת ברזל".

"קיבלנו תמיכה רצינית לנגלות הקודמות של כיפת ברזל ולאחרונה אישר הקונגרס העברת כספים גם למימון הסוללה השביעית והשמינית, ועד לשלוש-עשרה שאנחנו רוצים", נקב ברק במספר הסוללות שיאפשרו את מיגון כלל המדינה. "זהו מאמץ לא פשוט. גם בארצות הברית יש קיצוץ של תקציב הביטחון אבל הם העבירו לנו בכל זאת את הסיוע הזה ואנחנו מודים להם מאוד", אמר ברק לשגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו, שהגיע גם הוא למקום.

יום דבריו התייחס שר הביטחון גם להמשך מבצע "עמוד ענן" ושיגר איום אל עבר עזה. "אנחנו בעימות עם החמאס ועוד לא ברור אם הולך להסתיים ייתכן מאוד שנראה פעילויות יותר קיצוניות בהפעלת כוח", הזהיר ברק את ארגוני הטרור ברצועה.

"גייסנו מילואים, הכוחות ערוכים ודרוכים, ונעשה כל מה שיידרש כדי לחזק את ההרתעה ולפגוע בחמאס ובג'יהאד כדי להחזיר את השקט", סיכם ברק.

"עמוד ענן" - סיקור מלא:

אזעקה ושני יירוטים מעל גוש דן

חמאס: "פגענו בסטי"ל ישראלי מול חופי עזה"

השר יעלון: יש מגעים להפסקת אש

צפו: תקיפת משגר סמוך למסגד

עלות המבצע: רבע מיליארד שקלים

יומן מבצע: היום החמישי של "עמוד ענן"

בן 72 במיל': "תוך חצי שעה בבסיס"

נתניהו: המבצע נמשך, ערוכים להרחיבו