מבצע "עמוד ענן": היום השלישי

לאחר לילה בו צה"ל המשיך לתקוף מטרות ברצועת עזה מהאוויר ומהים, נכנס מבצע "עמוד ענן" ליומו השלישי. טיל גראד נחת בסמוך לבניין באשדוד, רקטה פגעה ישירות בבית במ.א שער הנגב. לא היו נפגעים. צה"ל ממשיך לתקוף בעזה ומתמקד בבנייני ממשל של חמאס ואתרי שיגור של רקטות

אחרי לילה שקט יחסית, חודש הבוקר הירי מהרצועה ומבצע "עמוד ענן" נכנס ליומו השלישי. טיל גראד התפוצץ בחניון הסמוך לבניין מגורים באשדוד. במקום לא היו נפגעים, אך נגרם נזק לרכוש. במועצה האזורית שער הנגב רקטה פגעה פגיעה ישירה בבית - גם שם לא ידוע על נפגעים בנפש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הלילה המשיך צה"ל בתקיפת כ- 150 מערכי שיגור לטווחים בינוניים ברחבי רצועת עזה, תוך שהוא מסב נזק משמעותי למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. כתוצאה מתקיפות צה"ל המתמשכות והפגיעה במערכי השיגור ברצועת עזה, צומצם הירי תלול המסלול לעבר ישראל. מתחילת מבצע "עמוד ענן" הותקפו מעל 450 מטרות ברחבי רצועת עזה.

כלי טיס של חיל האוויר תקפו גם מוקד פעילות טרור מרכזי בדרום רצועת עזה, במטרה להעמיק את הפגיעה באתרי הפיקוד של ארגון הטרור חמאס. מתחילת המבצע יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל" מעל 130 רקטות. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל נחוש וימשיך לתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל. נמשך גל תקיפה מתוכנן, מסיבי ומדויק לעבר עמדות שיגור תת- קרקעיות שנועדו לירי לעבר יישובי ישראל".

ניסיון חיסול של בכיר נוסף בחמאס

לפנות בוקר, תקפו כלי טיס של חיל האוויר את ביתו של מוחמד סנואר - מפקד בכיר בזרוע הצבאית של חמאס. כך דיווחה התקשורת הפלסטינית ברצועה. על פי הדיווח, בתקיפה נפגעו לפחות שני בני אדם, אך בשלב זה לא ברור מה מצבם או זהותם והאם שהה סנואר בביתו בשעת התקיפה.

מוחמד סנואר הוא מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בחאן יונס - אחד משישה מפקדי חטיבות בגדודי עז א-דין אל-קסאם. הוא היה מעורב בפיגועים רבים כנגד יעדים ישראליים ונחשב מבוקש בכיר ולשותף פעיל בחטיפת גלעד שליט.

סנואר ניצל משלושה ניסיונות התנקשות בחייו במהלך אינתיפאדת אל-אקצה. באוקטובר 2004, הרס חיל ההנדסה את ביתו בחאן יונס בשל מעורבות בתכנון פיגועים ושיגור ירי רקטות לשטח ישראל. שנתיים לאחר מכןף הוא ניצל מניסיון סיכול ממוקד, כשטיל שנורה לעברו פגע בבניין סמוך וגרם למותם של שני אזרחים. אמש הותקף שנאי בסמוך לביתו של ראש ממשלת חמאס, איסמאעיל הנייה.

מקורות פלסטינים דיווחו כי בתקיפה של כלי רכב בבית חאנון נהרגו לפחות שלושה בני אדם. מחבל נוסף נהרג בתקיפה אחרת שהתרחשה ברצועה. במקביל לפגיעה באתרי השיגור, תקפו כלי טיס של חיל האוויר מספר חוליות מחבלים, שהיו מעורבות בביצוע ירי תלול מסלול. לוחמי ספינות חיל הים ביצעו ירי לעבר מטרות בקו החוף של רצועת עזה השייכות לארגון חמאס.

"מאות יעדים כבר הותקפו"

במקביל, ביקש אמש צה"ל אישור לגייס 30 אלף אנשי מילואים. "ראש הממשלה ושר הביטחון אישרו להרחיב את היקף גיוס המילואים כדי להיערך לכל האופציות", אמר דובר צה"ל שהעביר מסר מאיים לראשי חמאס ויתר ארגוני הטרור בעזה: "על כל זוטר עד בכיר ברצועה להיזהר מאוד. יש פה החלטה נחושה שהתחילה בעיתוי הנכון. היא סדורה, מתוכננת וקיבלה אישור".

לפי שעה לא הוחלט לשנות את כללי ההתנהגות לאוכלוסייה המרוחקת בטווח של 40 קילומטרים מגבול הרצועה - ובה גם תושבי גוש דן. עם זאת, הוא הדגיש כי "יש להמשיך ולהקשיב להנחיות. צה"ל ממשיך בפעילות אינטנסיבית ברצועה".

מבצע בעזה - סיקור מלא:

הלם בתל אביב: "לא האמנו שזה יגיע"

שתי רקטות שוגרו לתל אביב

צפו: צה"ל משמיד עמדת שיגור בעזה

קריית מלאכי: 3 הרוגים בפגיעה ישירה

צה"ל לתושבי עזה: "התרחקו ממתקני חמאס"

השר ברק ללוחמים: "ייתכן והמטחים הכבדים יותר רק לפניכם"