פרס על הפיצוץ במפעל בחרטום: "למה סודן צריכה תעשיית נשק כזו?"

נשיא המדינה שמעון פרס אמר בריאיון לרשת CNN כי גם אם הוא היה יודע על תקיפה ישראלית בסודן, הוא לא היה אומר. "השאלה היא למה סודן צריכה תעשיית נשק שכזו, את מי הם משרתים ועבור מה", תהה. עד כה גורמים בישראל לא הסכימו להתייחס לפיצוץ

נשיא המדינה פרס והפיצוץ בסודן (רויטרס, חדשות 2)

בזמן שסודן ממשיכה להאשים את ישראל בפיצוץ מפעל הנשק ליד חרטום לפני כשלושה שבועות, נשיא המדינה שמעון פרס התייחס היום בריאיון לרשת CNN לתקרית. "השאלה היא למה סודן צריכה תעשיית נשק שכזו, את מי הם משרתים ועבור מה", תהה פרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד ציין כי "הדאגה שלנו היא אירן ולא סודן, אירן משקיעה בסודן כדי להפוך אותה ללווין אירני בדומה לחיזבאללה בלבנון וחמאס בעזה". גורמים בישראל סירבו לאשר או להכחיש תקיפה כזו או אחרת בסודן. כשנשאל ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני מספר שבועות על הפיצוץ הוא השיב: "שום התייחסות לנושא".

לאחר האירוע, שגריר סודן באו"ם קרא למועצת הביטחון לגנות את ישראל בעקבות מה שכינה "מתקפה נפשעת" על מפעל נשק בבירה חרטום. לדבריו, "הפעולה הישראלית סיכנה את הביטחון והשלום באזור כולו". 

על סוריה: "נדע להגן על עצמנו"

פרס התייחס גם למתיחות בגבול הצפון. "אני מקווה כי הירי מסוריה לעבר ישראל יחדל - אך אם לא, אנו נדע להגן על עצמנו בדרכים המתאימות", אמר. "לישראל אין כל רצון להסלים את המצב הביטחוני על גבול הצפון, גבול שהיה שקט במשך עשרות שנים".

עוד הוסיף כי "הגיע הזמן שהליגה הערבית תיקח אחריות ותחת חסות האו"ם תכניס כוחות צבא ערביים בסוריה שיפעלו להפסקת שפיכות הדמים של נשים וילדים".