ראש הממשלה נתניהו: "נפעל להפסיק את הירי לדרום"

ברקע ההסלמה בדרום, מדגיש היום ראש הממשלה נתניהו כי הוא לא יקבל מצב של המשך הירי וכי ישראל תפעל להפסקתו. "זה פשע מלחמה גדול, אף אחת מהממשלות שלכם לא הייתה מקבלת מצב כזה", אמר לשגרירים זרים במפגש באשקלון. השר ברק: "להפסיק את הדברת על חמאס"

נתניהו והשגרירים, היום (לע"מ)

אחרי שהבטיח לפני מספר ימים שישראל "לא תשב בחיבוק ידיים" לנוכח הירי המתמשך מרצועת עזה, ראש הממשלה בנימין נתניהו שב ומדגיש היום כי הוא "לא מוכן לקבל מצב כזה", ושישראל "תפעל להפסיק את הירי".

במהלך מפגש עם שגרירים זרים באשקלון הבהיר נתניהו: "העולם חייב להבין שלישראל יש את הזכות והחובה המלאה להגן על אזרחיה. לא נשב בחיבוק ידיים מול התקפות חוזרות ונשנות, כמעט יום-יומיות, על אזרחינו וילדינו".

ראש הממשלה התייחס גם לשגרה הקשה אליה התרגלו תושבי הדרום. "למעלה ממיליון אזרחים צריכים לחיות במציאות שבה תוך 15 או 30 שניות הם צריכים לתפוס מחסה מפני טרוריסטים שיורים על אזרחים, בשעה שהם מסתתרים מאחורי אזרחים", אמר. "זה פשע מלחמה גדול. אף אחת מהממשלות שלכם לא הייתה מקבלת מצב כזה, אנחנו לא מקבלים מצב כזה".

ברק: "להפסיק את הדברת על חמאס"

במקביל, ביקר שר הביטחון ברק את פצועי התקרית מיום שבת בבית החולים סורוקה בבאר שבע. "אני רוצה לקרוא מכאן להפסיק את הדברת האינסופית סביב מה, איפה, איך בדיוק ומתי לעשות לחמאס, הדבר הזה משרת אך ורק את החמאס", אמר ברק במהלך הביקור. 

שר הביטחון הבהיר: "לא נעלם מעינינו שככל ששר או איש ציבור רחוק יותר מאחריות ומקבלת ההחלטות, כך הדברת היא יותר בוטה, יותר חדה, יותר משתלחת, ואני אומר- לא צריך לעסוק, לא אם נפעל היום, או לפני הפריימריז או אחרי הפריימריז, צריך להפסיק את הדיבורים ולתת לצה"ל להתכונן ולדרג המדיני להחליט איך בדיוק צריך להגיב", אמר שר הביטחון.

"יש לנו רמטכ"ל ואלוף פיקוד מצוינים ואנחנו סומכים על צה"ל. כל ההחלטות תתקבלנה כאשר נצטרך אותן", הוסיף ברק. "אנחנו פועלים ונפעל בתקיפות ובאחריות כדי לחזק את ההרתעה ולהחזיר את השקט. יחד עם זה, צריך להבין שלא מדובר בזבנג וגמרנו, אלא בפעולה שיטתית", סיכם ברק את דבריו.

הנשיא פרס: "תושבי עזה אינם אויבינו"

"מצב זה בו יורים על אזרחים הוא בלתי אפשרי ובלתי נתפס- או שיורים או שמדברים. חמאס חייבים להבין כי אנו רציניים ואנו ננקוט כל צעד אליו נדרש על מנת להגן על אזרחנו- כמובן שניקח בחשבון גם את אזרחי עזה", הבהיר בריאיון לרשת CNN נשיא המדינה שמעון פרס." מה שחשוב זה לא אופי התגובה אלה האפקטיביות והפסקת הירי. אנו זהירים, אנו מאופקים אך לכל אמא בישראל מגיע לישון בשקט בלילה".

הנשיא התייחס לשלטון חמאס בעזה ואמר: "חמאס הם האחראים בעזה, ועליהם לשלוט בכל ארגוני הטרור. תושבי עזה אינם אויבינו ואין לנו שום עניין כי יסבלו, אם חמאס יחדלו מהברחת נשק וירי על תושבי ישראל, גם תושבי עזה ישנו בשקט".

דברי השלושה מגיעים לאחר שרקטת גראד שנורתה מרצועת עזה פגעה ישירות במרכז קניות בעיר בצהריים. נזק נגרם למבנה וכמה בני אדם לקו בחרדה, אך לא היו נפגעים בנפש. הבוקר גם התפוצצה רקטה בחצר בית מגורים בנתיבות. נזק רב נגרם למבנה ולחנות סמוכה. 26 בני אדם לקו בחרדה, וחלק מהם פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע.