צה"ל ירה לעבר סוריה טילי "תמוז"

הותר לפרסום: התגובה הישראלית לירי הפצמ"רים מסוריה לרמת הגולן בצהריים היא טיל מסוג "תמוז" - טיל מתוחכם ומדויק של מערך התותחנים שננעל על מטרות ומבצע פגיעה "כירורגית". צפו בשיגור באימונים

שעות אחרי שלראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים ירתה ישראל לעבר מטרה בסוריה - הותר לפרסום כי הנשק שבו עשה צה"ל שימוש הוא טיל ה"תמוז" המדויק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ה"תמוז" הוא טיל מונחה, שבשל יכולות הדיוק הגבוהות שלו מאפשר "פגיעה כירוגית" בעומק שטח האויב. עד לחשיפתו הרשמית, אשתקד, סווג מערך ה"תמוז" בצה"ל כ"סודי ביותר". טילי הנ"ט שנמנים עמו נחשבים למתקדמים ביותר בעולם ונמצאים בשירות ישראל עוד משנות ה-80 של המאה הקודמת.

מה שהביא להחלטה לירות היום אל סוללת מרגמות בשטח סוריה היה נחיתה של פצצת מרגמה, קודם לכן, סמוך למוצב צה"ל בצפון רמת הגולן - אחרי שבתקופה האחרונה נרשמה הסלמה בזליגת העימותים בין כוחותיו של צבא אסד לבין המורדים אל שטח ישראל. במקביל, העבירה ישראל מחאה רשמית לאו"ם שלפיה לא תמשיך להבליג על ירי מסוריה לשטחה. מדובר צה"ל נמסר כי לא היו נפגעים באירוע וכי "ירי נוסף יגרור תגובה נמרצת".

במלחמת לבנון השנייה נורו 600 טילי "תמוז"

טיל התמוז, שמיוצר על ידי רפא"ל, נחשב למהיר ביותר ומסוגל להגיע לטווח של 25 קילומטרים, עם יכולת פגיעה בסוגים רבים של מטרות שעליהן הוא "ננעל" ובמקרה הצורך, אף עוקב אחריהן באופן עצמאי.

קצין תותחנים ראשי, תא"ל דוד סויסה, סיפר בקיץ שעבר כי בימי מלחמת לבנון השנייה שיגר צה"ל 600 טילי "תמוז" בעלות של 300 מיליון שקלים. גם במבצע "עופרת יצוקה" ברצועה נעשה שימוש באותו מערך טילים, אולם נורו רק כמה עשרות יחידות אז.