לראשונה ממלחמת יום כיפור: ישראל ירתה לסוריה

התחממות גם בגזרת הצפון: בתגובה לנפילת פצצת המרגמה היום סמוך למוצב צה"ל בצפון הגולן, ביצעו כוחות צה"ל ירי אזהרה לעבר הסוללה של צבא סוריה שירתה את הפצמ"ר. במקביל, העבירה ישראל מחאה רשמית לאו"ם. דובר צה"ל: לא היו נפגעים באירוע, ירי נוסף יגרור תגובה נמרצת. גנץ אישר את הירי בעצמו

מתח בגבול הסורי. ארכיון (רויטרס)

לאחר שהלחימה בסוריה זלגה לרמת הגולן - בצה"ל החליטו להשיב באש: לראשונה מאז שנת 1973 ירו כוחות צה"ל לשטח סוריה, לאחר שמוקדם יותר היום התפוצצה פצצת מרגמה ששוגרה מסוריה ליד מוצב צה"ל בצפון רמת הגולן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כוחות צה"ל ירו טיל מונחה מדויק בסמוך לסוללה של צבא סוריה, שעל פי ההערכות ביצעה את הירי, במטרה להרתיע ולא לגרום לנפגעים. במקביל, העבירה ישראל מחאה רשמית לאו"ם, לפיה לא תמשיך להבליג על ירי מסוריה לשטחה.

הרמטכ"ל גנץ אישר את הירי

מדובר צה"ל נמסר כי לא היו נפגעים באירוע וכי "ירי נוסף יגרור תגובה נמרצת". במערכת הביטחון מבקשים להעביר מסר ברור לכוחות הסורים, לאחר שבימים האחרונים התפוצצו בשטח ישראל כמה פצצות מרגמה שנורו מסוריה. באירוע האחרון, לפני שלושה ימים, נורו שלוש פצצות מרגמה - אחת מהן נפלה בין בתי תושבים ביישוב אלוני הבשן ובנס לא התפוצצה.

"בהתאם למדיניות הרמטכ"ל ובאישורו בוצע ירי אזהרה לתוך סוריה. הרמטכ"ל ביקר הרבה באזור וחידד את הוראות הפתיחה באש וכרגע אנחנו מבינים שאין נפגעים בצד הסורי ושפגענו במקום ממנו ירה הפצמ"ר", סיפר דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי. "אני מקווה שהמסר ייקלט דרך האו"ם".

בעקבות הירי של צה"ל, ביקש ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה לחזק את כוחות הצבא על "התגובה לשיתוק מקורות הירי המסכנים את חיי תושבי ואזרחי ישראל". לדבריו, "אנו מקווים שהמסר הנכון נקלט בצד הסורי וימנע מקרים נוספים של אש לכיוון ישראל".

בצה"ל שינו את נהלי הפתיחה באש

בסוף השבוע האחרון החליטו בצה"ל לשנות את נהלי הפתיחה באש ברמת הגולן. על פי ההנחיות החדשות, אם יש ירי מכיוון סוריה שהוא מסוכן ומתמשך אז ניתן להגיב אליו. במערכת הביטחון רוצים להימנע מעימות עם סוריה אך התקריות האחרונות חייבו את מערכת הביטחון להגביר את ההיערכות.

בצה"ל חוששים במיוחד מהעובדה שגורמים איסלאמיים שמתרכזים לאורך הגבול עם סוריה, יסלימו את המצב. רק לאחרונה ביקר הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ באזור ושמע קריאות "אללה אכבר".