פיתוח ישראלי: עכברים מבצעיים

אם ביקרתם לאחרונה בקניון עזריאלי כנראה שלא הבחנתם בכך, אך ייתכן ורוחרחתם על ידי עכברים. כן, היצורים על 4 בעלי הזנב הארוך שרבים מאיתנו התרגלו לחשוש מהם עומדים במרכזו של פיתוח ישראלי חדש לגילוי חומרי נפץ. העכברים, בעלי חוש הריח המפותח, מאומנים לזיהוי ריחות ומצליחים להתעלות על מכשירי האבטחה המוכרים

תחום האבטחה הלך והשתכלל בשנים האחרונות כל רחבי העולם, בעקבות הצורך ההולך וגובר בהתגוננות מפני נסיונות פיגוע וחבלה. אחרי אינספור מכשירים ממוחשבים משוכללים וסריקות למיניהן מגיע עכשיו פיתוח ישראלי יוצא דופן לגילוי חומרי נפץ ואפילו סמים, ובמוקדו - עכברים. הוא יוצג לראשונה בשבוע הבא בכנס ביטחון המולדת שמקיים מכון הייצוא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא בטוח שהמחשבה על עכברים שמרחרחים אתכם עושה לכולם טוב, אבל מסתבר שזהו אמצעי יעיל במיוחד לאיתור חומרי נפץ ומניעת ניסיונו חבלה ופיגוע. פיתוח ישראלי חדש מציג שימוש ייחודי לחוש הריח המפותח בו נחנו הייצורים בעלי הזנב הארוך - ורותם אותו לניסיונות איתור חומרים מסוכנים וסמים.

איך זה עובד? העכברים מוכנסים למתקן, שמצדו האחד מוזרם אוויר, שעובר דרך האדם הנבדק, ישירות אל חוטמיהם. לאחר תקופת אימון, הנחשבת קצרה יחסית, הם לומדים לזהות את ריחות החומרים המסוכנים ולברוח מפניהם - ישירות אל המחסה הקרוב ביותר, הנקרא בפי החוקרים "תא דיווח".

ישראל עלוה, מאמן עכברים, מקבוצת "תמר" שאחראית על הפיתוח מסביר. "הריח מתורגם לסכנה, והם נמלטים למקום בטוח. המקום הבטוח שלהם הוא תא הדיוח, ואז המערכת קולטת את זה ומתרגמת לקריאה אלקטרונית. בתנועה הזו שלהם הם בעצם אותתו לנו - יש ריח. בן אדם שיש עליו מטרה".

"זו מערכת שיודעת לעבוד באפס התראות שווא ובאחוזי גילוי פנומנליים", טוענים עוד בקבוצת תמר.

בועז חיון, מנכ"ל הקבוצה, הסביר את הבחירה הלא שגרתית, דווקא בעכברים למשימה. "עכבר יודע לאסוף ריחות ולזכור ריחות, כמו שאני ואתה יודעים לזכור פרצופים, כך שמאגר המידע שלו מאוד מאוד רחב. בסוף האימון, שהוא אימון יחסית קצר, העכבר נכנס לשירות מבצעי ויודע לזהות ולאבחן את אותם ריחות שהוגדו לו למטרה באימון, במשך כל החיים המבצעיים שלהם". החיים המבצעיים שלהם, אגב, עורכים כשנה וחצי, שאחריהם הם יוצאים לגמלאות.

הפיתוח הישראלי החדשני הזה כבר מעורר התעניינות ברחבי העולם, לצורך אבטחת שדות תעופה, תחנות רכבת וקניונים.