ברק: "מהלכי אירן דחו את רגע האמת"

שר הביטחון אמר בראיון ל"טלגרף" כי בקיץ האחרון הסבה אירן מעל שליש מהאורניום המעושר שברשותה למטרות אזרחיות ורמז כי המהלך הזה הביא לדחיית ההחלטה על תקיפה. "המצב היה מסלים ומגיע לנקודת הקצה שלו". נתניהו: מדינות ערב ירוויחו מתקיפה באירן

שר הביטחון אהוד ברק רומז כי נדחתה תקיפה באירן בקיץ האחרון: בראיון ל"טלגרף" הבריטי אמר ברק כי משבר מיידי עם אירן נמנע, לאחר שטהרן החליטה להסב שליש מכמות האורניום המועשר לדרגה בינונית שברשותה לצרכים אזרחיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בלי ההחלטה הזאת המצב היה בוודאי מסלים ומגיע לנקודת הקצה שלו עוד לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב", הבהיר ברק.

שר הביטחון העריך בראיון כי הסנקציות והדיפלומטיה עדיין לא יצליחו להביא פתרון למשבר סביב תוכנית הגרעין האירנית והתריע כי ישראל ובעלות בריתה יעמדו בפני ההחלטה אם לתקוף באירן בשנה הבאה. "ישראל שומרת לעצמה את הזכות לפעול לבד", הדגיש ברק.

ברק: ההחלטה על תקיפה נדחתה ב-8 עד עשרה חודשים

הוא גילה כי באוגוסט האחרון אירן דחתה את ההכרעה בנושא התקיפה, כשהסבה 38% מהאורניום המועשר לרמה של 20% שהיא מחזיקה - 189 ק"ג - לדלק המשמש לכור מחקר אזרחי. לדברי ברק, החלטתה של אירן אפשרה "לדחות את רגע האמת ב-8 עד עשרה חודשים".

כשנשאל מה גרם לאירנים לסגת, השיב ברק: "יכולים להיות לפחות שלושה הסברים - הראשון, שההרתעה הישראלית והאמריקנית עבדו. השני, שמדובר במהלך דיפלומטי שנועד לקנות להם עוד זמן, והסבר נוסף הוא ניסיון לאותת לסבא"א שהם עומדים בהתחייבויותיהם".

"5 דקות לאחר תקיפה באירן תשרור תחושת הקלה באזורנו"

במקביל, מנסה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשכנע את מדינות ערב כי תקיפה צבאית של מתקני הגרעין באירן תסייע גם להן. בראיון שקיים נתניהו עם המגזין הצרפתי "פרי מאץ'", טרם המראתו מחר לביקור רשמי בפריז, הוא אמר: "בניגוד למה שטוענים המתנגדים, חמש דקות לאחר תקיפה של מתקני הגרעין תשרור תחושת רגיעה והקלה באזורנו".

"אירן אינה פופולרית בקרב מדינות ערב, וראשי המשטרים בעולם הערבי וגם אזרחיהם, אינם מבינים כי אירן גרעינית תהיה מסוכנת גם בשבילם", הוסיף ראש הממשלה.

נתניהו ייצא מחר בבוקר לביקור בן יומיים בצרפת. במהלכו ייפגש עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. השניים צפויים להשתתף בטקס לזכר קורבנות הפיגוע שאירע בבית הספר היהודי בטולוז במרס האחרון בו נרצחו רב ושלושה ילדים.