שריפה פרצה סמוך למפעל ש"הופצץ" בסודן

הרוחות בסודן עדיין סוערות לאחר הפיצוץ במפעל הנשק הגדול במדינה בחרטום באמצע השבוע. אמש פרצה בסמוך למפעל שריפה ועשן סמיך היתמר במקום. הכבאים הצליחו להשתלט על האש ודובר המשטרה הבהיר כי אין חשד לחבלה מכוונת. אמש גינה נשיא מצרים מורסי את מה שכינה "המתקפות הישראליות בשטח סודן"

הפיצוץ במפעל בסודן (רויטרס)

מפעל התחמושת בסודן: שריפה פרצה אמש סמוך למתקן בבירה חרטום, לאחר שמוקדם יותר השבוע האשים הממשל במדינה כי מטוסים ישראלים ביצעו תקיפה במקום - כך דיווחו עדי ראייה.

על פי הדיווח, עשן סמיך היתמר מעל לאזור השריפה, אך נראה היה כי מדובר באירוע בסדר גודל קטן יחסית, שלא לווה בפיצוצים שנראו לאחר התקרית ביום שלישי בלילה. סוכנות הידיעות הסודנית SUNA דיווחה כי הכבאים הצליחו להשתלט על האש שפרצה באזור תעשייה הסמוך למפעל.

"אין שום קשר לחבלה או לפיצוץ", הבהיר דובר המשטרה אחמד עומאר והוסיף כי באירוע לא היו נפגעים. מוקדם יותר אתמול מסר מושל חרטום עבדל אל-רחמן חידיר כי מניין ההרוגים מפיצוץ המפעל ביום שלישי עלה לארבעה וכי 35 מבנים, רובם בתי מגורים, נפגעו.

הוא הוסיף כי נשיא סודן הורה לו להעביר חלקים מסוימים של המפעל - מפעל התחמושת הגדול ביותר במדינה - אל מחוץ לאזורי המגורים. קודם לכן שלל אפשרות לפיה גורם "חיצוני" עומד מאחורי פרוץ השריפה.

אמש גינה נשיא מצרים מוחמד מורסי את מה שכינה "שרשרת המתקפות הישראליות בשטח סודן". גם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל גינה את התקיפה בשיחה עם נשיא סודן עומר אל-באשיר ואמר כי מדובר ב"מעשים ברבריים של האויב הישראלי, שעוסק דרך קבע בפגיעה באזרחים חפים מפשע".

ביום חמישי קרא שגריר סודן לאו"ם למועצת הביטחון לגנות את ישראל, בעקבות מה שהגדיר "התקפה נפשעת שמסכנת את היציבות באזור כולו". במקביל, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס על כך שבתקיפה אווירית של שיירה שהובילה נשק מדרום לחרטום בחודש שעבר הושמדו 200 טונות אמצעי לחימה, בהם גם רקטות שהיו מיועדות להגיע לידי ארגוני הטרור ברצועת עזה.