השר יעלון: "חמאס שילם מחיר כבד"

המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים התייחס בריאיון לעודד בן-עמי על ההתקפה שהתרחשה השבוע בסודן ועל המצב הביטחוני בעוטף עזה. "שלא נשלה את עצמנו - לא נגיע לשקט ושלווה במדינת ישראל", אמר השר. צפו בראיון

המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון הגיב הערב בראיון לתכנית "שש עם עודד בן-עמי" להאשמות של אירן וסודן כי ישראל אחראית לתקיפה לפני יומיים במפעל הנשק בעיר חרטום שבסודן. השר אף התייחס להסכם הרגיעה שהושג הלילה עם החמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לפי מה שראיתי באמצעי התקשורת הושמד מחסן גדול של אמצעי לחימה", אמר השר. "הסודנים והאירנים מאשימים את ישראל - כנראה שעל ראשי הגנבים בוערים הכובעים", הוסיף יעלון. "אנחנו יודעים שסודן משמשת כנתיב ומקום אחסון לאירנים. סודן היא מדינה נחשלת המנוצלת על ידי גורמים כמו אירן ואל-קאעידה. בשנים האחרונות הבחנו באמצעי לחימה רבים המגיעים לעזה בנתיב הסודני".

האם המרחק הגדול מסודן ישפיע על תקיפה אפשרית באירן?

"מדובר בפרשנויות מרחיקות לכת להגיד שהקשר בין המרחק לסודן ובין המרחק לאירן ישפיע על תקיפה אפשרית באירן", אמר השר יעלון. "ברור שאירן היא מקור של אי-יציבות במזרח התיכון, לא רק בקשר לעזה וסודן. היא תומכת במשטר בדמשק ובחיזבאללה בלבנון ונחשבת כעומדת בראש ציר הרשע", הוסיף יעלון.

ביחס להסכם הפסקת האש עם החמאס שנכנס לתוקפו אמש בחצות אמר השר יעלון כי "זו לא הפעם הראשונה בה לאחר שאנחנו מכים בחמאס הוא פונה למצרים ומבקש הפסקת אש. תשובתנו היא קבועה בארבע השנים האחרונות: שקט יענה בשקט. אי פגיעה בחיילינו ואזרחינו והפסקת פעילות הטרור ברצועה תיענה בשקט מצידנו".

"בסופו של דבר תפקידנו בתור ממשלה לרווח בין ההסלמות הללו עד כדי כך שבסוף זה ייפסק", אמר יעלון, "את זה אנחנו עושים באמצעות גביית מחיר כבד מהחמאס. בסופו של דבר החמאס ביקש את הפסקת האש כי המחיר שגבינו היה כבד".

מתי יסתיים העימות בעזה?

"בעבר תושבי הצפון אמרו שההתקפות עליהם צריכות להיפסק אחת ולתמיד ובסופו של דבר הן נפסקו", טוען יעלון. "גם ביהודה ושומרון הוקענו את הטרור. שלא נשלה את עצמנו - לשקט ושלווה במדינת ישראל לא נגיע. זה לא קורה ב'זבנג וגמרנו', הדברים האלה לוקחים זמן. זה לא פשוט ותפקידנו להגן עליהם ולהקל עליהם ככל הניתן. ההגנה הכי טובה היא התקפה והתושבים בעוטף עזה ראויים לכל שבח. החמאס שילם מחיר כבד וזה מה שעצר את סבב ההסלמה", סיכם השר.