אירן על התקיפה: צריך לרסן את ישראל

בתגובה ראשונה להפצצת מפעל הנשק, שעל פי הפרסומים משרת את האירנים, האשימו בטהרן את ישראל וקראו לאו"ם לגנות את התוקפנות. "יש לנקוט בצעדים הדרושים נגד האגרסיביות הזאת ולמנוע מקרים דומים בעתיד"

ארה"ב קיבלה מישראל התרעה? (רויטרס)

תגובה אירנית ראשונה להפצצת מפעל הנשק בסודן: במשרד החוץ של הרפובליקה האיסלאמית האשימו כי ישראל היא האחראית לתקיפת המפעל בחרטום ואמרו כי הפעולה מאיימת על אירן, נוגדת את החוק הבינלאומי ומפרה את ריבונותה של סודן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו קוראים לארגונים האזוריים ולגופים המפקחים על השלום הבינלאומי לנקוט בצעדים הדרושים ולמלא את האחריות שלהם נגד האגרסיביות ולמנוע מקרים דומים בעתיד", אמר דובר משרד החוץ, ראמין מהמנפרסט. הוא הדגיש כי קיים צורך "לרסן" את פעולותיה של ישראל.

ממשלות סודן ואירן חתמו ב-2008 על הסכם שיתוף פעולה שבמסגרתו הוחלט על ייצור מכלול סוגים נשק עבור הרפובליקה האיסלאמית בשטח המדינה האפריקנית. בעבר דווח בכלי תקשורת זרים כי ישראל תקפו שיירות פעילי טרור בסודן, שפעלו להברחת נשק מהמדינה - לרצועת עזה. על פי מידע מודיעיני, המפעל שהותקף משמש את האירנים.

ארה"ב ידעה על התקיפה?

סודן איימה להגיב לתקיפה (רויטרס)

במקביל, מפרסם הבוקר העיתון "אל חיאת", היוצא לאור בלונדון כי השגרירות האמריקנית בחרטום נסגרה אמש - שעות לאחר "התקיפה הישראלית" של מפעל הנשק בדרום הבירה. בסודן האשימו כי צה"ל עומד מאחורי ההפצצה ואמרו כי בידיהם ראיות חותכות.

על פי הדיווח, סגירת השגרירות האמריקנית התבצעה עקב חשש שמפגינים זועמים יבקשו לנקום על ההפצצה ולפגוע במבנה או באנשי הסגל. בסודן נשמעו הערכות, לפיהן הצעד של האמריקנים מצביע על כך שייתכן שידעו מראש על מעורבות ישראלית בתקיפה ופחדו שהתגובה תופנה נגדם.

הלילה אכן התקיימו הפגנות של המוני אזרחים סודנים מול משרדי הממשלה בדרישה לנקמה בישראל. ההפגנה התקיימה על רקע כינוס חירום שכינסו בכירי הממשל הסודני בעקבות התקרית.  

סודן דורשת מהאו"ם לגנות את ישראל

הלילה דרש שגריר סודן באו"ם ממועצת הביטחון לגנות את ישראל, בעקבות ההפצצה. "ארבעה מטוסים ישראליים פלשו לתחום האווירי שלנו וביצעו את המתקפה הנפשעת הזאת", האשים השגריר עלי עותמן. "אנו מצפים ממועצת הביטחון לגנות את המתקפה. הפעולה הישראלית סיכנה את היציבות באזור כולו".

השגריר כינה את המתקפה "הפרה בוטה של עקרונות השלום והביטחון", ואף האשים את ישראל במעורבות בסכסוך הדמים בחבל דרפור. השגריר טען כי ישראל סייעה לחמש את המורדים בחבל וקרא למועצת הביטחון "לשים סוף לתופעה של התערבות זרה בדרפור".

אתמול כינס שר התרבות והמידע של סודן, בילאל עותמן, מסיבת עיתונאים ושיגר לעבר ירושלים מסר מאיים: "אנו סבורים שישראל היא שאחראית על המתקפה הזאת. אנו שומרים לעצמנו את הזכות להגיב במקום ובזמן שנבחר".