ארה"ב ידעה על התקיפה בסודן?

העיתון אל חיאת מדווח כי שעות אחרי הפצצת מפעל הנשק, נסגרה שגרירות ארה"ב בחרטום. בסודן נשמעו הערכות כי הצעד מצביע על כך שייתכן שהאמריקנים ידעו מראש על מעורבות ישראלית בתקיפה וחששו שהתגובה תופנה אליהם

ארה"ב קיבלה מישראל התרעה? (רויטרס)

ארה"ב קיבלה התרעה על כוונה לתקוף בסודן? העיתון "אל חיאת", היוצא לאור בלונדון מדווח כי השגרירות האמריקנית בחרטום נסגרה אמש - שעות לאחר "התקיפה הישראלית" של מפעל הנשק בדרום הבירה. בסודן האשימו כי צה"ל עומד מאחורי ההפצצה ואמרו כי בידיהם ראיות חותכות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, סגירת השגרירות האמריקנית התבצעה עקב חשש שמפגינים זועמים יבקשו לנקום על ההפצצה ולפגוע במבנה או באנשי הסגל. בסודן נשמעו הערכות, לפיהן הצעד של האמריקנים מצביע על כך שייתכן שידעו מראש על מעורבות ישראלית בתקיפה ופחדו שהתגובה תופנה נגדם.

הלילה אכן התקיימו הפגנות של המוני אזרחים סודנים מול משרדי הממשלה בדרישה לנקמה בישראל. ההפגנה התקיימה על רקע כינוס חירום שכינסו בכירי הממשל הסודני בעקבות התקרית.  

סודן דורשת מהאו"ם לגנות את ישראל

סודן איימה להגיב לתקיפה (רויטרס)

במקביל, דרש שגריר סודן באו"ם ממועצת הביטחון לגנות את ישראל, בעקבות ההפצצה. "ארבעה מטוסים ישראליים פלשו לתחום האווירי שלנו וביצעו את המתקפה הנפשעת הזאת", האשים השגריר עלי עותמן. "אנו מצפים ממועצת הביטחון לגנות את המתקפה. הפעולה הישראלית סיכנה את היציבות באזור כולו".

השגריר כינה את המתקפה "הפרה בוטה של עקרונות השלום והביטחון", ואף האשים את ישראל במעורבות בסכסוך הדמים בחבל דרפור. השגריר טען כי ישראל סייעה לחמש את המורדים בחבל וקרא למועצת הביטחון "לשים סוף לתופעה של התערבות זרה בדרפור".

אתמול כינס שר התרבות והמידע של סודן, בילאל עותמן, מסיבת עיתונאים ושיגר לעבר ירושלים מסר מאיים: "אנו סבורים שישראל היא שאחראית על המתקפה הזאת. אנו שומרים לעצמנו את הזכות להגיב במקום ובזמן שנבחר".