צה"ל לתושבי הדרום: חוזרים לשגרה

אחרי הדיווחים על הסכם רגיעה עם חמאס והלילה השקט שעבר על יישובי עוטף עזה, הודיע הבוקר פיקוד העורף לתושבים כי אפשר לחזור לשגרה מלאה. ההערכות במערכת הביטחון הן כי סבב ההסלמה הנוכחי מאחורינו, אך השעות הקרובות עדיין יהיו מתוחות

אחרי הדיווחים אמש על הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס והלילה השקט שעבר על תושבי הדרום, הודיע הבוקר פיקוד העורף ליישובי עוטף עזה כי אפשר לחזור לשגרה מלאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההערכות במערכת הביטחון הן כי סבב ההסלמה הנוכחי מאחורינו, אך השעות הקרובות עדיין יהיו מתוחות. יש אפשרות כי אחד הפלגים החמושים בעזה ינסה לבצע ירי לישראל, אבל חמאס קיבל החלטה להפסיק את האש.

צה"ל שלח אזהרה חריפה לפלסטינים, שלא יעזו להמשיך בירי. לשני הצדדים יש אינטרס לשמור על השקט - אצל הפלסטינים זה חג הקורבן שיחל ביום שישי הקרוב ובישראל זו מערכת הבחירות המתקרבת - ולכן, יש סיכויים גבוהים שהרגיעה תישמר.

"לא מאמין להבטחות של הפלסטינים"

למרות ההודעה על הפסקת אש, נורתה הבוקר פצצת מרגמה מהרצועה, שנפלה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול ולא גרמה לנפגעים או לנזק. ראש המועצה חיים ילין אמר הבוקר בראיון לחדשות 2 באינטרנט כי "זאת השגרה שאנחו רגילים אליה".

לדבריו, אין הסכם הפסקת אש או הסכם שלום. "לכל ארגון ברצועה יש את הרקטות ואת הפצמ"רים שלו והם יורים מתי שהם רוצים. לחמאס יש אולי שליטה טובה, אבל אני לא מאמין להבטחות שלהם. אני אומר לתושבים להיות ערניים למרות שצה"ל הודיע כי אפשר לחזור לשגרה".

אמש אמר גורם פלסטיני לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ישראל וחמאס הגיעו להבנות לפיהם תוכרז הפסקת אש בין הצדדים. הגורם שסירב להזדהות, ציין כי הרגיעה הושגה בתיווכה של מצרים נכנסה לתוקפה בחצות. על אף הדיווחים בדבר ההבנות שהושגו, מדובר צה"ל נמסר אמש כי בצבא לא מכירים כל הסכם מסוג זה שנחתם עם הארגונים הפלסטינים ברצועה.

בארגון ועדות ההתנגדות איימו כי הפלגים החמושים בעזה ימשיכו להגיב, "כל עוד התוקפנות הישראלית נמשכת". סעיד אבו-מוג'היד, דובר הארגון, אמר כי אנשיו לא מעוניינים בהפסקת אש עם ישראל. "אנו לא מעוניינים להגיע לרגיעה עם ישראל כל עוד הפשעים שלה נמשכים", אמר אבו-מוג'היד. "כל תוקפנות מצד ישראל תיענה בתגובה מיידית".

מתיחות בדרום - סיקור מיוחד:

ברק" "נפעל עד שהצד השני יחטוף ויירגע"

מטח רקטות לעבר הדרום; 2 פועלים נפצעו קשה

מצב חירום ברצועה: בתי הספר בחאן יונס פונו

תושבי הדרום: "מגינים על הילדים בגופנו"

שר הביטחון ברק: "אם נצטרך - ניכנס לעזה"

הרמטכ"ל גנץ כינס הערכת מצב מיוחדת

משרדי הממשלה והביטחון בעזה פונו: "להישמר ולנקוט זהירות"