סודן דורשת ממועצת הביטחון לגנות את ישראל

שגריר סודן באו"ם קרא הלילה למועצת הביטחון לגנות את ישראל בעקבות מה שכינה "מתקפה נפשעת" על מפעל נשק בבירה חרטום. לדבריו, "הפעולה הישראלית סיכנה את הביטחון והשלום באזור כולו". השגריר אף האשים את ישראל במעורבות בסכסוך בחבל דרפור. מוקדם יותר איים שר בכיר בסודן: "נגיב על התקיפה הישראלית"

הפיצוץ המסתורי בחרטום (רויטרס)

הרוחות בין סודן לישראל ממשיכות להתלהט: לאחר שאמש איימה סודן להגיב על "התקיפה הישראלית" של מפעל הנשק בחרטום, הלילה דורש שגריר המדינה לאו"ם ממועצת הביטחון לגנות את ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארבעה מטוסים ישראליים פלשו לתחום האווירי שלנו וביצעו את המתקפה הנפשעת הזאת", האשים הלילה השגריר עלי עותמן. "אנו מצפים ממועצת הביטחון לגנות את המתקפה. הפעולה הישראלית סיכנה את היציבות באזור כולו", אמר.

השגריר כינה את המתקפה "הפרה בוטה של עקרונות השלום והביטחון" ואף האשים את ישראל במעורבות בסכסוך הדמים בחבל דרפור. השגריר טען כי ישראל סייעה לחמש את המורדים בחבל וקרא למועצת הביטחון "לשים סוף לתופעה של התערבות זרה בדרפור".

סודן: נגיב על התקיפה הישראלית

העשן נראה למרחק רב. הפיצוץ בחרטום (רויטרס)
במסיבת עיתונאים שכינס אמש שר התרבות והמידע של סודן, בילאל עותמן, הוא שיגר לעבר ירושלים מסר מאיים ואמר: "אנו סבורים שישראל היא שאחראית על המתקפה הזאת. אנו שומרים לעצמנו את הזכות להגיב במקום ובזמן שנבחר".

עותמן אמר: "ארבעה מטוסים של חיל האוויר הישראלי, בעלי יכולת לחמוק מגילוי במכ"ם, תקפו בסביבות חצות הלילה האחרון (שעון סודן) את מתקן 'ירמוך' של הצבא המקומי לייצור נשק, מדרום לבירה חרטום. בעקבות ההפצצה התלקחה במקום שריפה, שאילצה חיילים שלנו לפעול במשך שעות כדי לכבותה". השר הסודני הוסיף כי "בזירת האירוע אותרו ממצאים המהווים ראייה חותכת למעורבות ישראלית".

במקביל לדרישה, המוני אזרחים סודנים הפגינו במהלך הלילה מול משרדי הממשלה בדרישה לנקמה בישראל. ההפגנה התקיימה על רקע כינוס חירום שכינסו בכירי הממשל הסודני בעקבות התקרית.  

ממשלות סודן ואירן חתמו ב-2008 על הסכם שיתוף פעולה שבמסגרתו הוחלט על ייצור מכלול סוגים נשק עבור הרפובליקה האיסלאמית בשטח המדינה האפריקנית. בעבר דווח בכלי תקשורת זרים כי ישראל תקפו שיירות פעילי טרור בסודן, שפעלו להברחת נשק מהמדינה - לרצועת עזה.