דיווח: הפסקת האש נכנסה לתוקפה

גורם פלסטיני אמר כי ישראל וחמאס גיבשו הסכם הפסקת אש שהחל בחצות, אך דובר ארגון ועדות ההתנגדות העממית מבהיר: "לא מעוניינים ברגיעה, כל הסלמה מצד ישראל תזכה לתגובה הולמת". רקטת גראד שנורתה לאשקלון אמש יורטה על ידי "כיפת ברזל"

ועדות ההתנגדות: "לא מעוניינים ברגיעה". א (AP)

הפסקת אש בדרום? גורם פלסטיני בעזה אמר הלילה כי בחצות נכנסה לתוקף הפסקת אש בין ישראל לארגונים הפלסטיניים ברצועה. הגורם, שסירב להזדהות, אמר לסוכנות הידיעות AFP כי ההסכם הושג בתיווך מצרי. 

ואכן, השקט בגזרה הדרומית נשמר החל מהשעה 22:00, אז ירו פלסטינים רקטת גראד לעבר אשקלון, שיורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. דובר צה"ל מסר כי בצבא לא מכירים שום הסכם רגיעה עם חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים פלסטינים אמרו אמש לסוכנות הידיעות רויטרס כי בין ישראל וחמאס מתנהלים מגעים, בתיווך מצרי, מתוך תקווה להגיע להפסקת אש שאמורה הייתה להיכנס לתוקפה בחצות.

דובר ועדות ההתנגדות, סעיד אבו-מוג'היד, צינן את האווירה ואיים כי הפלגים החמושים בעזה ימשיכו להגיב, "כל עוד התוקפנות הישראלית נמשכת". הוא הדגיש כי אנשי הארגון לא מעוניינים בהפסקת אש עם ישראל. "אנו לא מעוניינים להגיע לרגיעה עם ישראל כל עוד הפשעים שלה נמשכים", אמר אבו-מוג'היד. "כל תוקפנות מצד ישראל תיענה בתגובה מיידית".

אמש, אחרי השעה 22:00, שוגרה רקטת גראד מרצועת עזה שכוונה לעיר אשקלון. מערכת "כיפת ברזל" יירטה את הרקטה בהצלחה. בטרם היירוט נשמעה אזעקת "צבע אדום" בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון.

שר הביטחון ברק: "נפעל עד שיחטפו ויירגעו"

לאחר שבמהלך אתמול נורו יותר מ-80 רקטות מרצועת עזה, הבהיר אמש שר הביטחון בראיון למהדורה המרכזית: "צה"ל ימשיך לעשות כל מה שיידרש כדי להפסיק את ההפרעה בשגרת החיים". עוד הוסיף שר הביטחון, כי הוא "מקווה שכל שעה מקרבת אותנו לסוף סבב ההסלמה בדרום. הסיום תלוי בצד השני, לא נירתע משום מהלך שיגרום לצד השני להפסיק את הפרעת אורח החיים הנורמלי בדרום. העיקרון ברור - מי שפועל נגדנו לא ייצא ללא פגע. צה"ל פועל ביעילות מול החמאס והג'יהאד בעזה והם משלמים על כך מחיר מלא. יש 15 טרוריסטים הרוגים מתחילת העימות".

עם זאת, אמר ברק כי בשלב זה לא נידונה האפשרות של מהלך קרקעי ברצועה. "אנחנו לא מדברים על מהלכים קרקעיים. אנחנו לא מתכוונים לאפשר את המשך הפגיעה באזרחינו ואת הפגיעה בחיילים לאורך הגדר".

למרות הרקטות: הלימודים בעוטף עזה יתקיימו מחר כסדרם

ובצל הירי החליטו אמש במועצות האזוריות שער הנגב, שדות נגב, אשכול ומועצת חוף אשקלון לפתוח הבוקר את מוסדות הלימוד, שהיו סגורים אתמול בעקבות הירי המאסיבי מהרצועה. גם במכללה האקדמית ספיר יתקיימו היום הלימודים כסדרם. במהלך אתמול נורו כ-80 רקטות קסאם ופצצות מרגמה.

ביום ראשון צפויה הממשלה לאשר את תכנית משרד הביטחון, במסגרתה ימוגנו כל הבתים הפרטיים הממוקמים בטווח שבין 4.5 קילומטרים ל-7 קילומטרים מרצועת עזה. עד היום מוגנו כל היישובים בטווח של עד 4.5 קילומטרים משטח הרצועה. העלות המוערכת לפרויקט היא כרבע מיליון שקלים.

מוקדם יותר אתמול סייר ראש הממשלה נתניהו ביחד עם שר הביטחון ברק באזור עוטף עזה והודיע כי המדינה תחל בקרוב בהרחבת המיגון ביישובי הדרום. המיגון החדש ישמש כ-6,000 בני אדם, שהם כ-1,700 משפחות. נתניהו הכריז על החלטתו, לאחר התייעצות עם שר הביטחון ברק, בעת שביקר באתר בו ממוקמת סוללת כיפת ברזל, סמוך לאשקלון.

מתיחות בדרום - סיקור מיוחד:

ברק" "נפעל עד שהצד השני יחטוף ויירגע"

מטח רקטות לעבר הדרום; 2 פועלים נפצעו קשה

מצב חירום ברצועה: בתי הספר בחאן יונס פונו

תושבי הדרום: "מגינים על הילדים בגופנו"

שר הביטחון ברק: "אם נצטרך - ניכנס לעזה"

הרמטכ"ל גנץ כינס הערכת מצב מיוחדת

משרדי הממשלה והביטחון בעזה פונו: "להישמר ולנקוט זהירות"