סודן: "ישראל תקפה מפעל לייצור נשק בשטחנו"

4 מטוסי קרב ישראליים תקפו הלילה מפעל לייצור אמצעי לחימה בחרטום, בירת סודן - כך טוענים שרים בכירים בממשל הסודני. בישראל לא מתייחסים לדיווח. דיווחים זרים קודמים האשימו את ישראל בסיכול הברחות נשק מסודן לרצועת עזה

מי אחראי לפיצוץ המסתורי, הלילה במפעל הנשק בסודן? שרים בכירים בממשלה המקומית טוענים כי ארבעה מטוסי קרב של צה"ל השמידו את המפעל, הנמצא בדרום הבירה חרטום. בשלב זה לא מתייחסים בישראל לדיווחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הפיצוץ המסתורי התרחש הלילה. עדי ראייה צילמו את המפעל עולה באש, ועל פי דיווחים בכלי התקשורת המקומיים מספר בני אדם נפגעו משאיפת עשן בפיצוצים ופונו לקבלת טיפול בבתי חולים.

"ארבעה מטוסי קרב ישראליים, מצויידים בנשק מתקדם, ביצעו את התקיפה", טען היום שר ההסברה הסודני. "הם הגיעו ותקפו מכיוון מזרח - ונמלטו". גם שר ההגנה הסודני הצטרף לטענות ודיבר על ארבעה כלי טיס זרים שביצעו את התקיפה המכוונת. הוא הדגיש כי לא נמצאה "כל סיבה פנימית" לאירוע.

בעבר הואשמה ישראל בתקיפות בסודן

בעבר דווח בכלי תקשורת זרים כי ישראל תקפה מטרות טרור בסודן, שפעלו להברחת נשק מהמדינה - לרצועת עזה. על פי הפרסומים הזרים, גם מבריחי נשק חוסלו בתקיפות.

ב-2008 חתמה התעשייה הצבאית של סודן על הסכם עם אירן לבניית מכלול של נשק אירני על אדמת סודן, והבסיס שבו הוא מיוצר נקרא ירמוך. יש בו מאגרים של נשק שכבר יוצר וחומרים למה שאמור להיות מיוצר.