רה"מ: מיגון הבתים בדרום יורחב

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק הגיעו בצהריים לאזור עוטף עזה וקיימו מספר סיורים והערכות מצב. נתניהו הגיע לאתר בה מוצבת מערכת כיפת ברזל סמוך לאשקלון, וצפה ביירוט רקטה בזמן אמת. במהלך הביקור הכריז על העברת התקציב למיגונם של התושבים גם בטווח שבין 7-4.5 קילומטרים מרצועת עזה

המדינה תחל בקרוב במיגון היישובים הנמצאים בטווח של ארבעה עד שבעה קילומטרים מרצועת עזה - כך הודיע היום ראש הממשלה בעת סיור הערכת מצב שקיים בדרום, על רקע ההסלמה. נתניהו ביקר באזור יחד עם שר הביטחון אהוד ברק ובישר על החלטתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המיגון החדש ישמש כ-6,000 בני אדם, שהם כ-1,700 משפחות ועלותו נעמדת ב-250 מיליון שקלים. נתניהו הכריז על החלטתו, לאחר התייעצות עם שר הביטחון ברק, בעת שביקר באתר בו ממוקמת סוללת כיפת ברזל, סמוך לאשקלון.

במהלך ביקורו של נתניהו ביצעה המערכת יירוט נוסף - היירוט השמיני של הסוללה להיום. ראש הממשלה המשיך והנחה את צה"ל לפעול נגד חוליות המשגרים, לעצור את הירי ולהכין במקביל תגובה ישראלית.

מתיחות בדרום - סיקור מיוחד:

מטח רקטות לעבר הדרום; 2 פועלים נפצעו קשה

מצב חירום ברצועה: בתי הספר בחאן יונס פונו

תושבי הדרום: "מגינים על הילדים בגופנו"

שר הביטחון ברק: "אם נצטרך - ניכנס לעזה"

הרמטכ"ל גנץ כינס הערכת מצב מיוחדת

משרדי הממשלה והביטחון בעזה פונו: "להישמר ולנקוט זהירות" 

"אנחנו לא בחרנו בהסלמה הזאת ולא יזמנו אותה, אבל אם היא תימשך אנחנו ערוכים לפעולה הרבה יותר נרחבת והרבה יותר עמוקה", ציין נתניהו בביקורו. "בכל מקרה אנחנו נמשיך בסיכול המונע. מי שמתכוון לפגוע באזרחי ישראל צריך לדעת שדמו בראשו".

במהלך הסיור הוא הכריז בחגיגיות על החלטתו - "בתפר שבין 4.5 קילומטרים של מיגון מלא ו-7 קילומטרים של כיפות ברזל יש מרחב שרק מוסדות החינוך מוגנים בו, ואני החלטתי היום אחרי עבודת מטה שהוגשה לי, לאמץ מיגון של כל המרחב הזה, בין 4.5 קילומטרים ל-7 קילומטרים ובכך נשלים את הגנת תושבי הדרום".

במקביל, אמר נתניהו כי שוחח גם עם אמו של סרן זיו שילון, מ"פ גבעתי שנפצע אתמול בפיצוץ מטען צד על גדר המערכת של עזה. "בדרך לכאן קיימתי שיחה מאוד מרגשת עם מרגלית, אמו של סרן זיו שילון", סיפר נתניהו. "אמרתי לה שאנחנו נעשה הכל כדי לעזור לזיו להשתקם ואני מבקש למסור בשם כל אזרחי ישראל ברכת החלמה מהירה לזיו. זיו, תהיה חזק, כל העם מחבק אותך", סיים ראש הממשלה את ברכתו.

במערכת הביטחון קיימו מספר דיונים נוספים היום, על רקע ההתחממות באזור עוטף עזה. שר הביטחון אהוד ברק הגיע לסייר ביישובי המועצות האזוריות הסמוכות לרצועה, וקיים הערכת מצב עם אלוף פיקוד הדרום טל רוסו ומפקד אוגדת עזה יוסי בכר. "חמאס יקבל את עונשו על שפגע בישראל", הבהיר השר ברק בסיומה.

בשעות הצהריים קיים שר הביטחון סיור באוגדת עזה ונועד עם קציני צה"ל באזור. בתום הארכת מצב שקיים סיפר כי נועד גם עם ראשי המועצות האזוריות חוף אשקלון ואשכול. "אני משבח את קור הרוח של התושבים, ואת פעילות צה"ל", פתח שר הביטחון והצהיר, "חמאס יקבל את עונשו על שפגע בישראל. אנחנו לא נאפשר להפריע לאורח החיים הנורמלי כאן בעוטף עזה".

בשעה האחרונה חודש ירי הרקטות, יותר מ-13 שיגורים נרשמו מכיוון רצועת עזה לשטח ישראל. "צה"ל פועל על הגבול ומלמעלה, מהאוויר", ציין ברק והוסיף, "אני מקווה שהמכות שחטף החמאס ירגיעו אותם".

ברק קרא במקביל לממשלה להרחיב את מיגון יישובי האזור. "ממשלת ישראל חייבת להרחיב את את הליך המיגון, כך שיכלול עוד 1,700 בתי אב, בתחום שבין 4 קילומטרים וחצי ל-7 קילומטרים מרצועת עזה", אמר ברק, "ההיערכות לכך נמשכת כשנה וחצי, אבל ההחלטה על יישומה חייבת להיות מיידית".

אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו הצהיר גם הוא - "אנחנו ערוכים לכל דבר. הכוחות מוכנים ודרוכים. אני בקשר קבוע עם התושבים, ויודע מה קורה כאן ב-13 השנים האחרונות, וב-60 השנים האחרונות".

במקביל, בצה"ל מכחישים את הדיווחים לפיהם ההסלמה בדרום הביאה לצמצום היקף הכוחות המשתתפים בתרגיל שמתקיים עם צבא ארצות הברית. במהלך תרגיל ההתגוננות, מדמים הצבאות התמודדות עם מתקפת טילים נרחבת על ישראל.