תושבים בדרום: "אנחנו בשר תותחים"

סבב ההסלמה הזה, שכלל עד כה ירי של למעלה מ-60 רקטות משעות הבוקר לכיוון שטחי עוטף עזה, קשה במיוחד לתושבים שנאלצו להעביר לילה ובוקר לא שקטים. אבל מצבם של 1,700 המשפחות שבתיהם טרם מוגנו מספרים על מצב גרוע בהרבה - "אנחנו משחקים פה ברולטה רוסית", אמר היום אחד מתושבי האזור. העלות - כ-250 מיליון שקלים

הילדים ביישובי עוטף עזה אמנם נשארו היום בבתים בניסיון להימנע ככל הניתן מפגיעות בנפש, אבל מסתבר שגם בתיהם לא בהכרח בטוחים. עבור 1,700 משפחות בעוטף עזה, אמצעי המיגון המוצלח ביותר הוא ריצה למסדרון. "הבתים שלנו הם אסבסט וקירות קרטון", סיפר אילן כהן, תושב האזור, לחדשות 2 באינטרנט. "המסדרון שלנו הוא קירות גבס. גם זה לא הכי ממוגן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בראיון סיפר אילן על הניסיון להתמודד עם סבב ההסלמה האחרון. "היום שלנו התחיל בעצם אתמול בלילה עם רצף הודעות, להכנס למרחבים מוגנים, לשהות 15 שניות ממבנה מוגן. לצערנו אנחנו לא ממוגנים. את הלילה עברנו איכשהו עם קולות הפצצות מכיוון הרצועה".

כהן תיאר גם את התחושות ביישובו, לאחר שבאחד המטחים פגע אחד הטילים ישירות באחד הבתים במקום. "ב-07:00 התעוררנו עם שתי אזעקות 'צבע אדום'. אחת מהן, הייתה מאוד "אמתית", כשטיל פגע ישירות בבית. למזלנו הרב אנחנו ממשומעים וברגע שהייתה התראה בעלת הבית רצה ושכבה במסדרון".

"הפגיעה הישירה פשוט הרסה את הבית", העיד כהן, "אם היא הייתה מתמהמהת עוד שנייה אחת בחדר, כנראה שלא היה עם מי לדבר הבוקר".

כהן תקף את הממשלה על רקע העובדה שביתו, ובבתים נוספים, טרם בוצע מיגון. "אנחנו חיים במציאות מאוד כואבת. אנחנו מגינים על גבולות מדינת ישראל בגופנו. הממשלה צריכה לקבל את ההחלטה הנכונה ולמגן אותנו. אנחנו בשר תותחים, חיים עם צבע אדום ונפילות סביבנו יום-יום. לא הייתה פה אבידה בנפש, אבל היום הזה קרוב מאוד. זה כבר מגיע אלינו לחצר". כהן סיכם, "אנחנו פשוט משחקים פה ברולטה רוסית. בחיי אדם".

גם חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול, תקף בראיון לערוץ החדשות את המדינה באופן דומה. "זו פעם ראשונה מאז עופרת יצוקה, שאנחנו, מתוך חשש אמיתי לחיי הילדים, בעיקר על הכבישים, שאנחנו משביתים את הלימודים". "אנחנו מבדילים בין אותם תושבים שיש להם מיגון - שמחייכים, שמבינים שהם יכולים להמשיך בשגרת חייהם, לבין הבתים שספגו פגיעה ישירה - ללא מיגון. הנקודה היא שממשלת ישראל לא מסוגלת לקבל החלטות אמיצות ולא מוכנה למגן אותנו ב-250 מיליון שקל. זה הזוי לחלוטין", התרעם ילין.

ילין וגנץ הבוקר בזירת נפילת הטיל (דובר צה"ל)

ילין המשיך ותקף את הממשלה, והתייחס גם לבחירות המתקרבות - "כשכל דבר בישראל זו פוליטיקה, ושוקלים אותנו לפי 6,000 תושבים, וחצי מזה ילידם, ואפשר להשקיע את הכסף במקומות אחרים ולקבל מנדטים - זו פשיטת רגל של ממשלת ישראל. ככל שמפריטים ופחות סולידריות וערבות הדדית קיימת במדינת בישראל - זו המציאות".

"זה שאנחנו חזקים לא אומר שאפשר לזלזל ולהפקיר אותנו", הוסיף ילין, "ולפני הבחירות, כשכולם באים ללקק, כדאי מאוד שיבואו ויעשו מעשים".

את דבריו סיים ראש המועצה האזורית אשכול באיום השבתה ממשי. "אם לא יהיה מיגון, נשבית את הלימודים ביום ראשון הקרוב, בהנחה שתהיה רגיעה, ונעלה לישיבת הממשלה כדי שיקבלו את ההחלטות הנכונות". 

מתיחות בדרום - סיקור מיוחד:

מטח רקטות לעבר הדרום; 2 פועלים נפצעו קשה

מצב חירום ברצועה: בתי הספר בחאן יונס פונו

תושבי הדרום: "מגינים על הילדים בגופנו"

שר הביטחון ברק: "אם נצטרך - ניכנס לעזה"

הרמטכ"ל גנץ כינס הערכת מצב מיוחדת

משרדי הממשלה והביטחון בעזה פונו: "להישמר ולנקוט זהירות"