תביעה: בנק סיני מימן את הפיגוע ב"מרכז הרב"

תביעת ענק הוגשה נגד "בנק אוף צ'יינה", אחד מ-4 הבנקים הגדולים בסין, בגין מעורבותו לכאורה בפיגוע הטרור בישיבת מרכז הרב בירושלים ב-2008, בו נהרגו 8 בני אדם. התובע, ארגון "שורת הדין", טוען כי דרך הבנק עברו ביודעין כספים מסוריה - עד לחמאס, שמימן את הפיגוע

זירת הפיגוע במרכז הרב, מרס 2008 (ריטרס)

הסינים היו מעורבים בפיגוע בישיבת "מרכז הרב" בירושלים? בניו יורק הוגשה היום תביעה משפטית אזרחית של בני כנגד "בנק אוף צ'יינה", אחד מארבעת הבנקים הגדולים בסין, בגין אחריות לכאורה לפיגוע שאירע בבירה בשנת 2008, בו נהרגו שמונה תלמידי ישיבה ונפצעו תשעה נוספים. ההחלטה לתבוע את הבנק התקבלה בעקבות מידע שהגיע לידי ארגון "שורת הדין" על שורה של העברות כספים שבוצעו בשנים האחרונות, בין מספר חשבונות - שיעדם הסופי הוא חמאס - הארגון שנטל אחריות לפיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב התביעה, דרך הפעולה כללה העברת כספים מחשבונות שונים, חלקם חשבונות מסוריה, דרך סניף ניו יורק של הבנק, עבור בחשבון תחת השם "שאראפה" ועד חשבון של פעיל חמאס ברצועת עזה. בדרך זו, נטען בתביעה, קיימות עדויות להעברות כספים המוערכות במליוני דולרים בסך הכל. העדויות נתמכות גם בהצהרות של אנשי מודיעין וביטחון לשעבר. כל זאת, בידיעת הבנק שהכסף מגיע ליעד זה.

"אין הבדל בין מסירת נשק לארגון טרור לבין העברות כספים"

"ארגונים פיננסיים מיתממים באומרם שלא ידעו ואין להם אחריות", אמרה היום עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, המייצגת את התובעים, "אך המציאות הוכיחה אחרת. בנקים מערביים כבר נתבעו, חלקם נמצאים בהליכים משפטיים, או אפילו הוענשו. הסיבה לכך ברורה: גופים פיננסיים חייבים לגלות אחריות, ולהבין שאין הבדל בין מסירת נשק לארגון טרור לבין ביצוע העברות כספים".

בתביעה נטען כי סיכויי ההצלחה גבוהים, בין השאר משום שההעברות בוצעו דרך הסניף בניו יורק - מה שמהווה בבירור עבירה על החוקים כנגד סיוע לטרור בארצות הברית. חוקים אלה אוסרים כל פעילות סיוע לגורמים טרור, גם אם נראית עקיפה. בכפוף לחוק זה נמצאו אשמים אפילו אנשי אקדמיה מעולם המשפט שנתנו סיוע משפטי חינם לגורמים מקושרים לטרור.