צפו: ההשתלטות על הספינה "אסטל"

השתלטות חלקה: לוחמי חיל הים עלו ביום שבת לפני הצהריים על סיפונה של ספינת המשט "אסטל" והצליחו למנוע את המשך דרכה לרצועת עזה ללא תקלות. פעילים פרו פלסטינים העלו לרשת תיעוד של רגעי ההשתלטות ובו הם קוראים לעבר חיילי צה"ל המתקרבים אל הספינה לשוב על עקבותיהם. אמש פורסם כי על "אסטל" לא נמצא ציוד הומניטרי

לוחמי חיל הים עולים על הסיפון (יוטיוב)

פעילים פרו פלסטינים העלו לרשת סרטון המתעד את רגעי ההשתלטות על ספינת המשט לעזה "אסטל". בשבת לפני הצהריים השתלטו לוחמי חיל הים על הספינה שיצאה משוודיה לכיוון הרצועה. לאחר מכן ליוו כלי שייט צבאיים את 17 הפעילים לעגינה בנמל אשדוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צפו בהשתלטות על הספינה "אסטל":

בסרטון נראה כלי שייט של חיל הים כשהוא מתקרב לעבר ספינת הסיוע. ברקע ניתן לשמוע את קולות הפעילים הקוראים לחיילים לחזור על עקבותיהם. בהמשך התיעוד ניתן להבחין בצד השני של הסיפון, אליו כבר הגיעו הלוחמים.

לא נמצא ציוד הומניטרי

"פעילי הספינה 'אסטל' ביקשו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה", נמסר בהודעת דובר צה"ל בעקבות ההשתלטות. "העלייה על האונייה התבצעה בהתאם להחלטת הדרג המדיני ועל פי החוק הבינלאומי, לאחר שמוצו כל הפניות - הן ישירות לספינה והן באמצעות הצינורות הדיפלומטיים, למנוע ממנה מלהגיע לחופי עזה. משהבהירו המפליגים כי אין בכוונתם לשתף פעולה, הוחלט כאמור להשתלט על הספינה ולהביאה לנמל אשדוד".

באשר למצבם של פעילי השמאל מסרו בצבא כי "הכוח פעל על פי התכנית ונקט כל פעולה שנדרשה כדי להבטיח את שלום החיילים ושל המפליגים. ההשתלטות בוצעה ללא הפעלת כוח. נבדק שלומם של הפעילים ומוצעים להם מזון ושתייה. עם הגעת הספינה לנמל אשדוד, יועברו הנוסעים לטיפול גורמי המשטרה ורשות ההגירה במשרד הפנים".

בשעות הערב נערכה בדיקה מקיפה של המטען שהובילה הספינה ולא נמצא בה ציוד הומניטרי - בניגוד לטענות הפעילים שהיו על הסיפון.

גורם במשרד הביטחון כינה את משתתפי המשט "פרובוקטורים המונעים משנאה לישראל" ואמר כי "מטרתם אינה להעביר סיוע הומניטרי, אלא להכפיש את המדינה". הוא הבהיר כי "ניתן להכניס לעזה את כל סוגי המוצרים והסחורות, למעט כלי נשק וחומרים אחרים שעלולים לשמש לפגיעה באזרחי ישראל".

בצה"ל הגיבו גם לטענות פעילי השמאל, לפיהן מהווה מדיניות הסגר של ישראל על הרצועה עבירה על הדין הבינלאומי: "מדובר במדיניות שאושרה בדוח האו"ם לאחר משט המרמרה - והיא כוללת את זכותה של ישראל לפעול בים כדי למנוע הברחת אמצעי לחימה לארגוני הטרור, כפי שכבר אירע בעבר".