ממצאי התרגיל: ישראל לא תוכל להתמודד לבדה עם רעש אדמה עז

בסיכום יומו הראשון של תרגיל "נקודת מפנה 6" חלחלה ההבנה שרעידת אדמה בעוצמה של 7 דרגות ויותר עלולה לזרוע מוקדי הרס ונפגעים רבים בכל רחבי הארץ, מה שיחייב קבלת סיוע בינלאומי. בשל כך, תרגלו הכוחות, בין היתר, קליטת צוותי סיוע זרים

העורף תרגל היום לראשונה תרחיש של רעש אדמה חזק. הערב, עם תום יומו הראשון של מבצע "נקודת מפנה 6", עלה ממצא מדאיג שלפיו תתקשה ישראל להתמודד בכוחות עצמה עם השלכותיה של רעידה חזקה, שעלולה לזרוע הרס בכל רחבי הארץ ולגרום לנפגעים רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההערכה, עלולה רעידת אדמה בעוצמה 7 דרגות ויותר לגבות מחיר כבד. בשל כך, תורגלה - בין היתר - קליטה של כוחות סיוע בינלאומיים שיגיעו להושיט עזרה לישראל, כפי שזו שלחה צוותים מטעמה למדינות אחרות במשברים שונים.

בסיכום התרגיל, הוכתרה פריצת נציגי פיקוד העורף לשידורים השונים בהצלחה מלאה. עם זאת, התגלה קושי בשליחת מסרונים ובהם התרעה לכלל הטלפונים הסלולריים.

במסגרת התרגיל קיבלו כ-3 מיליון תושבים הודעות טקסט המתריעות על תרגיל רעידת האדמה למכשיר הסלולרי שלהם, זאת כחלק מבדיקת מערכת "מסר אישי". מי שצפוי לקבל את ההודעה הם לקוחות חברות הסלולר סלקום, פרטנר ופלאפון. רשת "הוטמובייל" עדיין אינה תומכת במערכת ההתרעה, וכך גם מכשירים "כשרים". כיום, בארץ ישנם כ-300 אלף מכשירים המותאמים לקליטת ההודעה, ובסך הכל כ-45% מהאוכלוסייה יקבלו את ההתרעה לנייד בארבע שפות שונות.

במקרה חירום יקבלו התושבים התרעה באמצעות ערוצי הטלוויזיה והרדיו, ובעזרת 3,000 צופרים הממוקמים ב-27 אזורי התרעה. "בעתיד, ההתרעה תהיה בעזרת מערכת ממוקדת שתתריע באזורים המאוימים בלבד, באמצעות צופרים אזוריים, הודעות לטלפון הנייד, שלטי חוצות, ושידורי טלוויזיה ממוקדים על פי כתובת ה-IP של הממיר", סיפר סא"ל הופמן, "חלק מהמערכות האלה צפויות להפוך למבצעיות עד אמצע 2014".

בימים הקרובים ימשיכו הכוחות לתרגל התמודדות עם אסונות צונאמי, שעלולים לגרום לפגיעה קשה בתחנות הכוח של ישראל. בממשלה הוחלט לתקצב בנייה של מערכת חיישנים שתוצב באזורים רגישים, שיעניקו התרעה בטווח זמן של 20 שניות טרם הרעידה.