דיכטר: "כשהאדמה רועדת אסור שהמדינה תרעד"

השר להגנת העורף, אבי דיכטר, עוסק היום במרץ בניהול תרגיל ההתגוננות "נקודת מפנה 6", ובמסגרתו מתמודדים ברחבי הארץ עם תרחיש הדמה של רעש אדמה חזק. "גם אם האדמה תרעד - המדינה צריכה להשאר יציבה", הבהיר דיכטר וסיפר גם על ירידת כל חברי הממשלה למקלט. "זה אסון שאי אפשר למנוע אותו - אבל אפשר להתגונן", הוא הצהיר

תרגיל "נקודת מפנה 6", במסגרתו נבדקת היערכות העורף להתמודדות עם תרחיש של רעידת אדמה חזקה ממשיך להתנהל בכל רחבי הארץ. ילדי בתי הספר ועובדי המשרדים השונים הפסיקו את עבודתם וירדו למקלטים - וכך עשו גם שרי הממשלה שהתכנסו לישיבה השבועית. השר להגנת העורף אבי דיכטר סיכם במהלך ביקור בבית ספר יסודי בירושלים את מטרת התרגיל: "גם אם האדמה תרעד - המדינה לא צריכה לרעוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

השר דיכטר ביקר הבוקר, עם פתיחת התרגיל שיימשך לאורך השבוע, עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת בבית הספר "פרנקל" בעיר. תחילה שוחחו השניים עם הילדים והמורים ושמעו מהם על התנהלות התרגיל בבית ספרם.

אחר כך התפנה השר לענות לשאלות ולהסביר את חשיבותו של התרגול. "רעידת אדמה זה אסון טבע שאנחנו לא יודעים למנוע אותו, אבל אנחנו יודעים למנוע מצב שהאסון הזה הופך לקטסטרופה", אמר דיכטר. "כשהאדמה רועדת אסור שהמדינה תרעד. המדינה זה המערכות, מהממשלה, המשטרה, פיקוד העורף ועד למנהלי בתי הספר והמורים".

"תרגול יכול למנוע נפגעים"

"כשהמורים והתלמידים אומרים שהם הצליחו לצאת בזמן קצר יותר מהפעם הקודמת, ב-40 שניות, זה ההבדל בין לסיים אירוע כזה עם, לא עלינו, נפגעים, לבין ילדים שנמצאים כאן ויודעים לספר על חוויה לא פשוטה, אבל יכולים לספר", אמר דיכטר וסיפר על המשובים משני התרגולים שכבר בוצעו היום בבתי הספר.

"בתרגול הראשון הם היו לחוצים מאוד", אמר השר, "בשני הם היו רגועים בהרבה. וזו המטרה - איפשהו במוח צריך לשבת להם שהם יודעים מה לעשות. זה ההבדל בין אלפי נפגעים לאלפים שיספרו על איך כמעט היו עלולים להפגע".

גם רה"מ והשרים השתתפו בתרגיל

דיכטר התייחס גם לתרגול שהתבצע הבוקר בישיבת הממשלה בירושלים. "כל הממשלה ירדה למטה", סיפר. "מראש הממשלה ועד אחרון השרים. או כמו שהגדיר את זה ראש הממשלה - ירדנו לרעידת אדמה אבל הממשלה יציבה".

גם נתניהו התייחס לתרגול ואמר: "שרי הממשלה הם קודם כל אזרחי ישראל וכמו כולם אנו לוקחים חלק בתרגיל. אין ממשלה שהשקיעה כל כך הרבה בהגנת העורף ויש לנו עוד תוכניות רבות ועשייה גדולה לפנינו, כי אני רוצה שאזרחי מדינת ישראל יהיו מוגנים".

נתניהו הוסיף וחידד את מטרת התרגיל - "הנקודה המרכזית שאנו מבקשים להבהיר לאזרחי ישראל באמצעות תרגיל זה וצעדים נוספים היא שבמתקפת טילים אנחנו רוצים שאנשים ירוצו לתוך הבתים, וברעידת אדמה ירוצו אל מחוץ לבתים".

בשעה 19:00 יתקיים תרגול נוסף, במתכונת דומה. "בבוקר אנחנו מתרגלים במקומות העבודה ובמוסדות החינוך. בערב התרגול יהיה בבתים", הסביר השר את נחיצות התרגול הכפול, "כשהאנשים יושבים בבית, ההורים, הילדים, עם המשפחות. גם שם צריך לתרגל את זה. אלה נסיבות שונות בהרבה".

דיכטר סיכם והוסיף - "אני מאחל שנתרגל ולא נצטרך להתמודד עם האירועים בזמן אמת".