החל התרגיל המשותף לישראל וארה"ב

היום החל תרגיל צבאי משותף לצה"ל ולצבא ארה"ב, התרגיל הגדול ביותר שנעשה עד כה בתחום ההגנה האווירית. התרגיל היה אמור להתקיים בינואר ונדחה ב-10 חודשים עקב המתיחות עם אירן, והוא יחל דווקא עכשיו, ערב הבחירות לנשיאות בארה"ב. בעבר תקף רומני את אובמה על דחיית התרגיל כחלק מהידרדרות היחסים של ממשלו עם ישראל

משתפים פעולה. גנץ ודמפסי, ארכיון (דובר צה"ל)

באיחור של 10 חודשים, ובעיתוי שמעורר לא מעט סימני שאלה, יוצא לדרך התרגיל המשותף לישראל ולצבא ארה"ב. התרגיל שמכונה בשם AC12 הוא תרגיל הגנה אווירית, שמהווה את תרגיל הגדול מסוגו שנעשה עד כה בין צה"ל לבין צבא ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש ינואר השנה, מספר שבועות לפני שצה"ל וצבא ארה"ב היו אמורים לקיים את התרגיל - הודיע משרד הביטחון כי הוא נדחה. ההחלטה התקבלה לאחר שיחות שקיימו בכירים במשרד הביטחון עם הפנטגון.

גורמי ביטחון אמרו אז לחדשות 2 באינטרנט כי האמריקנים ביקשו שלא ליצור מתיחות ואפילו להסלים את המצב הרגיש שנוצר באזור, זאת על רקע הדיווחים שרווחו בתקשורת הזרה בחודשי החורף והאביב על היערכות מצדן של ישראל וארצות הברית לתקוף באירן, הוחלט לדחות את התרגיל לזמן מאוחר יותר.


העיתוי החדש: שבועיים לפני הבחירות בארה"ב

במהלך הקמפיין לנשיאות תקף המועמד הרפובליקני מיט רומני את ממשל אובמה על דחיית התרגיל, ואף ציין אותו במפורש באחד מנאומיו כדוגמא למה שהוא הגדיר כמדיניות החוץ הכושלת של הנשיא אובמה. קביעת התרגיל למועד הנוכחי, רק שבועיים לפני הבחירות בארה"ב, מעוררת סימני שאלה האם יש קשר בין מועד הבחירות לנשיאות לקביעת התרגיל הגדול דווקא עכשיו, בהתחשב בלוגיסטיקה המסובכת שהוא מצריך.

בשני הצבאות טוענים כי דחיית התרגיל מינואר דווקא למועד החדש 16 יום לפני פתיחת הקלפיות בארה"ב הוא מקרי בהחלט: "תכנון התרגיל החל לפני שנתיים, והוא אינו בא בתגובה לאירועים נקודתיים באזור. צה"ל רואה בתרגיל זה הזדמנות ללמידה ולמיסוד שיתוף הפעולה הפורה בין הצבאות", נמסר מדובר צה"ל.

עוד נמסר כי במהלך התרגיל תורגש תנועה ערה של כוחות וכלי רכב ומספר כבישים אזרחיים יסגרו לפרקי זמן קצרים. עם סיום התרגיל, החיילים האמריקנים ישובו לבסיסיהם מחוץ לישראל. את התרגיל מתאמים מנהלת חומה במשרד הביטחון ביחד עם הסוכנות להגנה מפני טילים בארה"ב שתיקח בו חלק מרכזי.