נקודת מפנה 6: רעידת אדמה בישראל

תרגיל העורף השנתי "נקודת מפנה 6" ייפתח היום, ולראשונה יתורגל תרחיש של רעש אדמה שפוקד את ישראל וגורם לנפגעים. ב-11:00 תהיה פריצה לערוצי הטלוויזיה והרדיו ותשודר ההודעה: "ברגעים אלה מתרחשת רעידת אדמה במדינת ישראל, יש לפעול על פי הנחיות". פיקוד העורף: "בישראל מעולם לא התמודדו עם האיום"

מתכוננים לשעת חירום: הבוקר יחל ברחבי הארץ תרגיל העורף השנתי "נקודת מפנה 6", שיימשך עד יום חמישי. לראשונה יתורגל תרחיש של רעידת אדמה שפוקדת את ישראל והודעות שישודרו בערוצי הטלוויזיה והרדיו המרכזיים ינחו את האזרחים כיצד לפעול. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתרגיל צפויים לקחת חלק פיקוד העורף, רשות החירום הלאומית (רח"ל), הרשויות המקומיות, ארגוני הביטחון וההצלה, מערכות החינוך, הבריאות והרווחה והמשרד להגנת העורף. בנוסף, יתורגלו גופים ציבוריים ופרטיים.

התרגיל נועד להכין את כלל הציבור ואת הרשויות המקומיות לרעידת אדמה ומטרתו לשפר את ההיערכות והמענה ברמה הלאומית להתגוננות העורף בחירום ובכלל זה בחינת מערך הפריצה לשידור, בחינת מערך ההתרעה הסלולרי, הכנת המרחב הביתי לרעידת אדמה, הבנת וביצוע ההנחיות החדשות להתנהגות בזמן רעידת אדמה ותיאום בין ארגוני החירום.

פתיחת התרגיל: פריצה לשידור בכלי התקשורת

מחר בשעה 11:00 ובשעה 19:00, תהיה פריצה לשידור בערוצי הטלוויזיה והרדיו המרכזיים - ערוץ 10, ערוץ 2, ערוץ 1, ערוץ 23, וערוץ 9, תחנות קול ישראל, תחנות גלי צה"ל ותחנות הרדיו האזוריות, וישודר תשדיר באורך דקה המודיע לאזרחים על רעידת אדמה: "ברגעים אלה מתרחשת רעידת אדמה במדינת ישראל ויש לפעול על פי הנחיות".

כמו כן, פיקוד העורף יפעיל מחר את פרויקט "מסר אישי", במסגרתו תבחן מערכת ההתרעה ישירות למכשירים הניידים. בפיקוד העורף אומרים כי ייתכן שיתקבלו מסרונים בכל רחבי הארץ בין השעות 11:00 ל-19:00.

במסגרת התרגיל יתרגלו מוסדות חינוך וגני ילדים ברחבי הארץ, משרדי ממשלה ומוסדות ציבור את היציאה החוצה ממבנים סגורים. במהלך התרגיל יתורגלו כ-250 רשויות ברחבי הארץ, בהשתתפות יחידות הקישור לרשויות של פיקוד העורף אשר מגויסות אף הן לתרגיל. תנועת כלי רכב וכלל השירותים החיוניים במשק, לרבות בתי חולים, ימשכו כסדרם.

ההנחיות: יציאה ממבנים סגורים לשטח פתוח

האזרחים יתרגלו במוסדות ובבתים, ארכיון (AP)

בפיקוד העורף מביעים תקווה כי ההיענות בציבור לתרגול ההנחיות תהיה גבוהה, למרות שחלק מהתרגול אמור להתבצע בבתים הפרטיים ולא במוסדות ציבוריים ובמקומות העבודה. "קשה לנו להעריך מה תהיה ההיענות בבתים בשעות הערב וכמה אנשים יעקבו אחר ההנחיות", אמר גורם בכיר בפיקוד העורף לחדשות 2 באינטרנט.

בפיקוד העורף הסבירו כי על הציבור לצאת ממבנים סגורים לעבר השטח הפתוח, בעת ההכרזה על רעידת האדמה. "במידה ולא ניתן לצאת למרחב פתוח, יש להיכנס למרחב מוגן או לחדר המדרגות", הסביר הגורם בפיקוד העורף. "בלית ברירה, ניתן גם לתפוס מחסה תחת רהיט כבד". הגורם הדגיש כי לאחר היציאה אל מחוץ למבנה הסגור ניתן לחזור אליו במידה ולא נוצרו בו סדקים כתוצאה מרעש האדמה.

בפיקוד העורף אמרו כי העדיפו להקדיש את התרגיל השנתי להתמודדות עם רעש אדמה, בעיקר משום שבישראל מעולם לא התמודדו עם האיום על אף הסיכוי הגבוה שיתממש. "מדובר כאן במצב מורכב", הדגיש גורם בפיקוד העורף. "בניגוד לתרחישים אחרים, רעידת אדמה עשויה לגרום להרוגים רבים ולהרס עצום, ששיקומו עשוי להימשך חודשים רבים ומעבר לכך".

התרחישים שיתורגלו מחר במסגרת התרגיל:

11:00-20:00 - אירוע חומרים מסוכנים בנמל חיפה בקישון: פגיעה של מכולה על ידי נפילת עגורן עם נידוף של חומרים מסוכנים ושריפה, וכתוצאה מכך 500 נפגעים מדומים.

11:00-18:00 - פגיעה נרחבת בשכונת רמות והרס בבית הספר רכסים בבאר שבע.

12:00-18:00 - הרס אזורי בשכונת מקור ברוך בירושלים - הרוגים, פצועים, נעדרים והפרות סדר.

13:00- עד שעות הלילה המאוחרות - פגיעה במבנים רבים במוסכות חינוך בשכונות המזרחיות בחולון - קריסת מבנה בין 4 קומות ברח' עין גדי - עם הרוגים ופצועים רבים. כמו כן פגיעה קשה בתשתית אנרגיה ומים בשכונות.

15:00-17:00 - תחנת ריכוז חללים המונית בבית הספר רבין בשכנות עמליה בנתניה - הזרמת 140 נפגעים מדומים שיידמו חללים.