ישראלים שהיו על הספינה "אסטל" ונעצרו: "פעולה כוחנית ומטומטמת"

שלושה פעילי שמאל ישראלים הפליגו על סיפון הספינה, שהייתה בדרכה לעזה ונעצרה הבוקר על ידי כוחות חיל הים. הפעילים מחו על פעולת צה"ל ותקפו את נתניהו וברק: "ישראל מרחיבה את הכיבוש גם לתחום המים הבינלאומיים בים התיכון". רה"מ נתניהו: "כל מטרתם היא יצירת פרובוקציה והכפשת שמה של ישראל"

שלושה פעילי שמאל ישראלים, שעל פי דיווח ארגון "גוש שלום", היו על סיפון ה"אסטל" בדרכם לעזה, תוקפים בחריפות את פעולת ההשתלטות של צה"ל על הספינה ואת מדיניות הממשלה בנוגע לסגר על הרצועה. "זו פעולה כוחנית ומטומטמת" אמרו הישראלים. מנגד, שיבח את נתניהו את כוחות צה"ל: "פעלו בהתאם לחוק הבינלאומי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הטייס הישראלי לשעבר יונתן שפירא, רעות מור ואליק אלחנן הצטרפו למספר חברי פרלמנט מאירופה ופעילים פרו פלסטינים ועלו על סיפונה של הספינה השבדית לפני מספר ימים. הספינה הצליחה להפליג מחופי יוון תוך התחמקות ממשמר החופים המקומי במטרה "לשבור את המצור על עזה".

הפעילים הישראלים גינו את פעולת צה"ל במהלכה נעצרה הספינה, שתיגרר לנמל אשדוד. "ממש בעוד ראש הממשלה שוקל להביא לאישור הממשלה את דוח לוי, הקובע כי השטחים הפלסטיניים אינם כבושים, נתניהו וברק משגרים את חיל הים לפעולה כוחנית ומטומטמת", אמרו. "ישראל מרחיבה את הכיבוש גם לתחום המים הבינלאומיים בים התיכון".

"מטרתם היא יצירת פרובוקציה והכפשת ישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח הערב את פעילות צה"ל לשמירת הסגר הימי על רצועת עזה, בהתאם לחוק הבינלאומי. "גם האנשים שהיו על הספינה יודעים שבעזה אין משבר הומניטרי, וכל מטרתם היא יצירת פרובוקציה והכפשת שמה של ישראל", הבהיר נתניהו.

מוקדם יותר, הדפו במערכת הביטחון את טענותיהם של הפעילים הפרו פלסטינים בדבר הפרת הדין הבינלאומי והפעלת כוח מוגזם מצד לוחמי צה"ל. "מדובר בפרובוקטורים המונעים משנאה לישראל", אמר גורם במשרד הביטחון. "מטרת הפעילים אינה העברת סיוע הומניטרי, אלא להכפיש את המדינה".

גם בצה"ל התייחסו לטענות, לפיהן מדיניות הסגר של ישראל מהווה הפרה של החוק הבינלאומי. "מדובר במדיניות שאושרה בדוח האו"ם לאחר משט המרמרה - והיא כוללת את זכותה של ישראל לפעול בים כדי למנוע הברחת אמצעי לחימה לארגוני הטרור, כפי שכבר אירע בעבר", הסבירו.