גורם במשרד הביטחון: "פעילי המשט מונעים משנאה לישראל"

זמן קצר אחרי ההשתלטות על הספינה "אסטל" אמרו במערכת הביטחונית כי משתתפי המסע לעזה הם "פרובוקטורים שמטרתם - להכפיש את המדינה". הוא הבהיר כי "בעזה אין משבר הומניטרי, ניתן להכניס אליה את כל המוצרים - פרט לכלי נשק"

סיפון האונייה "אסטל" (פייסבוק)

לפני הצהריים השתלטו לוחמי חיל הים על סיפון האונייה "אסטל", ובכך סיכלו את כוונת הפעילים הפרו-פלסטינים שהפליגו בה להגיע אל חופי הרצועה כדי "לשבור את המצור מעל עזה", כהגדרתם. גורם במשרד הביטחון כינה את משתתפי המשט "פרובוקטורים המונעים משנאה לישראל" ואמר כי "מטרתם אינה להעביר סיוע הומניטרי, אלא להכפיש את המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הבוקר המאוחרות כיתרו ספינות חיל הים את "אסטל" וכעבור זמן קצר השתלטו עליה - ללא הפעלת כוח - חברי הכוח שנשלח לעצור את הפלגתה. האונייה עגנה בנמל אשדוד, ו-17 הפעילים שהפליגו בה הועברו לטיפול המשטרה ורשות האוכלוסין.

"בעזה אין משבר הומניטרי", הבהיר הגורם הביטחוני - שהוסיף: "ניתן להכניס אליה את כל סוגי המוצרים והסחורות, למעט כלי נשק וחומרים אחרים שעלולים לשמש לפגיעה באזרחי ישראל".

בצה"ל הגיבו על טענות פעילי השמאל שלפיהן מהווה, לכאורה, מדיניות הסגר של ישראל על הרצועה עבירה על הדין הבינלאומי: "מדובר במדיניות שאושרה בדוח האו"ם לאחר משט המרמרה - והיא כוללת את זכותה של ישראל לפעול בים כדי למנוע הברחת אמצעי לחימה לארגוני הטרור, כפי שכבר אירע בעבר".

על הסיפון: גם פעילים ישראלים

טרם השלמת ההשתלטות סיפר דרור פיילר, ישראלי לשעבר ואחד ממארגני המשט, כי "חמש או שש ספינות של חיל הים כיתרו האונייה". זמן קצר אחר כך דיווחו שותפים של הפעילים, שאינם נמצאים ב"אסטל", כי אבד הקשר עם הצוות.

פעילי השמאל הרדיקלי שהשתתפו במשט אמרו כי מסעם נועד "לשבור את המצור הישראלי על רצועת עזה". פרט לשוודיה, נמצאים על סיפון האונייה גם אזרחים מקנדה, ישראל, ארצות הברית ונורווגיה ושוודיה.