המשט לעזה סוכל: חיל הים השתלט על הספינה "אסטל"

17 פעילים פרו-פלסטינים שניסו לעשות דרכם לרצועה כותרו על ידי ספינות של צה"ל. הלוחמים השתלטו על סיפונה וליוו אותה לנמל אשדוד. מדובר צה"ל נמסר: "ההשתלטות בוצעה ללא הפעלת כוח. נבדק שלומם של המפליגים ומוצע להם מזון ושתייה"

האונייה "אסטל" בזמן ההשתלטות (דובר צה"ל)

לוחמי חיל הים השתלטו לפני הצהריים על ספינת המשט לעזה "אסטל", שיצאה משוודיה לכיוון הרצועה. כלי שיט צבאיים ליוו אותה, על 17 הפעילים הפרו-פלסטינים שבה, לעגינה בנמל אשדוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"פעילי הספינה 'אסטל' ביקשו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "העלייה על האונייה התבצעה בהתאם להחלטת הדרג המדיני ועל פי החוק הבינלאומי, לאחר שמוצו כל הפניות - הן ישירות לספינה והן באמצעות הצינורות הדיפלומטיים, למנוע ממנה מלהגיע לחופי עזה. משהבהירו המפליגים כי אין בכוונתם לשתף פעולה, הוחלט כאמור להשתלט על הספינה ולהביאה לנמל אשדוד".

באשר למצבם של פעילי השמאל מסרו בצבא כי "הכוח פעל על פי התכנית ונקט כל פעולה שנדרשה כדי להבטיח את שלום החיילים ושל המפליגים. ההשתלטות בוצעה ללא הפעלת כוח. נבדק שלומם של הפעילים ומוצעים להם מזון ושתייה. עם הגעת הספינה לנמל אשדוד, יועברו הנוסעים לטיפול גורמי המשטרה ורשות ההגירה במשרד הפנים".

בצה"ל הדגישו כי "כל גוף או מדינה המבקשים להגיע לעזה או להעביר אליה סיוע הומאניטרי יכולים לעשות זאת באופן חוקי ומוסדר בכל עת, דרך המעברים היבשתיים ובתיאום עם הרשויות בישראל".

טרם השלמת ההשתלטות סיפר דרור פיילר, ישראלי לשעבר ואחד ממארגני המשט, כי "חמש או שש ספינות של חיל הים כיתרו האונייה". זמן קצר אחר כך דיווחו שותפים של הפעילים, שאינם נמצאים ב"אסטל", כי אבד הקשר עם הצוות.

פעילי השמאל הרדיקלי שהשתתפו במשט אמרו כי מסעם נועד "לשבור את המצור הישראלי על רצועת עזה". פרט לשוודיה, נמצאים על סיפון האונייה גם אזרחים מקנדה, ישראל, ארצות הברית ונורווגיה ושוודיה.