שנה לעסקת שליט: נתניהו מברך, ליבמן מתאושש

ב-18 באוקטובר 2011 שוחרר גלעד שליט משבי החמאס בתמורה לשחרור 1027 מחבלים מהכלא בישראל. במקביל לחגיגות הניצחון בעזה, גם בישראל מציינים שנה לעסקה. ראש הממשלה נתניהו בירך בעמוד הפייסבוק שלו וציין - "היה מרגש לראות איך כל העם התאחד סביב חזרת גלעד". שמשון ליבמן, מראשי המאבק לשחרורו סיכם את השנה שעברה עליו

נתניהו ברך - "הכוח באחדות" (חדשות 2)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר ליום השנה לעסקת שליט ולחזרתו של גלעד הביתה. "ראינו את הכוח העצום של עם ישראל כשהוא מאוחד", כתב נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במסגרת העסקה, שוחררו 1027 מחבלים מהכלא בישראל תמורת השבתו של גלעד שליט. נתניהו התייחס לאירוע בעמודו ברשת החברתית: "לפני כארבע שנים עמדתי בכנסת בהשבעת הממשלה ואמרתי שאעשה כל שביכולתי כדי להחזיר את גלעד שליט בריא ושלם לחיק משפחתו", כתב נתניהו על הנאום שנשא ב-2009.

"היום, לפני שנה בדיוק, היה מרגש לראות כיצד כל עם ישראל התאחד סביב חזרתו של גלעד הביתה בשלום", הדגיש ראש הממשלה. "אנו ראינו במעמד הזה את הכוח העצום של עם ישראל כשהוא מאוחד".

ליבמן: "השגנו את הערך שנלחמנו עבורו"

שמשון ליבמן, מי שהיה ראש המטה לשחרור גלעד שליט, סיפר היום בראיון לחדשות 2 באינטרנט על השנה שעברה עליו. לאחר שהיה מרואיין קבוע בתקשורת ודמות מוכרת כמעט לכל אדם בישראל, חזר ליבמן לחייו הרגילים. "גלעד חזר הביתה. השגנו את הערך שנלחמנו עבורו ושבנו לחיינו", אמר. "אפשר לחזור לפרופורציות. אני רואה בזה ערך עליון".

ליבמן סיפר על רגעי השלמת העסקה, והתחושות שחווה. "הייתי ברגעים האלו של הניסיון לעכל את הדברים, להבין אותם, ולעזור לחברים שלי לעבור את תהליך הפרידה ממה שניהל את חיינו בצורה מאוד אינטנסיבית", תיאר. "עשיתי את דרכי לירושלים, ואני מודה שכל הדרך הזו היתה צירוף של תחושת הקלה. חשבתי לעצמי - אני יכול לעמוד מול הילדים והנכדים שלי ולומר להם למה הייתי-לא הייתי בסביבה. אני יכול לומר עכשיו שאנחנו יותר טובים ויותר חזקים".

"שבו להיות משפחת שליט השקטה"

"הבנתי מה המשמעות שפתאום, אחרי כל המלאות הזאת בצד הערכי והמוסרי, אתה נפרד מהדברים", הסביר ליבמן. "המוצא היחיד שאימצתי - להיפרד. להגיד זהו זה, גלעד חזר לביתו, הערך הושג. עכשיו כל אחד צריך לחזור הביתה, לעבודה, לבנות את הדברים מחדש".

הוא ציין כי בשנה שחלפה שב לעבודתו כיועץ לארגונים שונים, והיחסים עם משפחת שליט שבו להיות כשהיו - מרוחקים ומנומסים. "אני גר סמוך מאוד אליהם במצפה הילה. הם שבו להיות משפחת שליט השקטה שהם היו, ואנחנו שקענו בשגרה שלנו. גם תוך כדי התהליך אמרתי לעצמי שאנחנו נחזור וודאי למקום הזה ולשגרה, כי כנראה זו דרכו של עולם. לא היה לי חשוב לחטט ולדעת מה קרה".