הכירו את מפקדת הכיתה הערבייה הראשונה בצה"ל: "קראו לי בוגדת"

הערב תצעד בגאווה מונה עבדו בטקס הסיום בבית הספר למ"כים, כשבני משפחתה יתמכו מהיציע. עבדו תחזור לגדוד קרקל כמפקדת. "אני מתרגשת, היו כאלה שקראו לי בוגדת וכאלה שעודד והעריכו", סיפרה. היא גם מתכננת לצאת בקרוב לקורס קצינים: "אני פה למטרה אחת – להגן על המדינה"

"פה כדי להגן על המדינה", סמלת מונה עבדו (דובר צה"ל)

בגיל 20, סמלת מונה עבדו תעשה היסטוריה ותקבל היום את התואר המחייב - המ"כית הערבייה הראשונה בצה"ל. את צעדיה הראשונים עשתה בצבא בדצמבר 2010, לאחר שהתנדבה ושובצה לחיל החימוש. אבל, אחרי ארבעה חודשים בלבד היא ביקשה לעבור תפקיד, עברה גיבוש לוחמות ושובצה כלוחמת בגדוד הקרקל - הראשונה מהמגזר הערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

עבדו, ערבייה נוצריה שהתגוררה בעבר בחיפה והיום גרה בקריית חיים, התקבלה בסביבתה בתגובות מעורבות. "היו אנשים שהיו מאוד גאים בי אבל היו כאלה ברחוב שראו אותי עם מדי צה"ל וסיכת לוחמת ואמרו לי שאני בוגדת", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט. "אני מאוד שלמה עם ההחלטה שלי וההורים שלי תמכו מאוד". אגב, גם אחותה הקטנה של מונה, מישלין, הגיעה בעקבותיה ומשרתת היום כלוחמת בגדוד הקרקל.

היא העידה כי עבדה קשה כדי שייבחרו בה לצאת לקורס מפקדי כיתות היוקרתי, וכבר חושבת על קצונה. "הקפדתי המון לפני הקורס ועשיתי הכל כדי שיוציאו אותי ואני מאוד מתרגשת, אני חושבת על זה שעוד מעט אני הולכת לקבל חיילים חדשים שיהיו תחת פיקודי ושאהווה להם דוגמא אישית", ציינה. עבדו טוענת שהכל אפשרי ורוצה להגיע הכי רחוק בצה"ל. היא גם לא חוששת מסיטאוציה בעייתית עם חיילים יהודיים עליהם תפקד: "לא נערבב את זה, אני פה למטרה אחת - להגן על המדינה".

"מקשיבה להגדה של פסח, היו חיילים שהיו בשוק"

במהלך שירותה הצבאי, היא קיבלה תגובות רבות גם בתוך צה"ל ומנשים מהמגזר הערבי שביקשו לשמוע על תפקידה. "היו חיילים שהיו בהתחלה בשוק, גם בקורס וגם בגדוד ומאוד העריכו אותי על מה שעשיתי וגם קיבלתי פניות מבנות במגזר הערבי שרצו להתגייס, אך חששו ממה שיגידו להן בכפר", הבהירה.

אם תהיתם, אז תדעו שאת החגים והשבתות היא חוגגת עם הלוחמים והלוחמות היהודים: "זה מעניין אותי מאוד ואני מקשיבה גם להגדה של פסח - אף פעם לא הרגשתי אי נעימות".

ההורים שלה עודדו אותה בכל צעד, אחותה איתה בגדוד והמפקדים והחיילים מכבדים אותה ומעריכים מאוד. לטענתה, על ערבים לשרת את המדינה ולהתגייס אם הם יכולים. לטקס היום תגיע אחותה הלוחמת ואמה, ואולי בעתיד היא גם תצעד על מגרש המסדרים בבה"ד 1 ותעשה היסטוריה כקצינה הלוחמת הערבייה הראשונה.