תקדים: טיל נ"מ נורה מרצועת עזה

לראשונה נורה טיל כתף מסוג "סטרלה" לעבר כלי טיס של צה"ל בפעילות ברצועה. הטיל החטיא את מטרתו ואיש לא נפגע. גורמים במערכת הביטחון: ההתעצמות של מערך טילי הנ"מ בעזה הואצה עקב נפילת קדאפי בלוב

איום חדש מהרצועה (רויטרס)

איום חדש מהרצועה: בשבוע שעבר נורה לראשונה טיל נ"מ מרצועת עזה לעבר כלי טיס של חיל האוויר. למרבה המזל, החטיא הטיל את מטרתו ואיש לא נפגע. כך מדווח הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

מהדיווח עולה כי ישראל מחזיקה זה שש שנים במידע שלפיו חמאס מחזיק בטילי נ"מ וכי בשבוע שעבר התבררו הדיווחים כנכונים. אנשי חיל האוויר דיווחו על זיהוי של טיל נ"מ מדגם "סטרלה אס.איי 7" - טיל כתף קל משקל שמיועד לשימוש נגד מטוסים. הטיל מסוגל להתעופף לעבר כלי הטיס במהירות של 1,800 קמ"ש ומתביית על חום גופו. הוא מסוגל לפגוע בכלי טיס הנעים בגובה של עד 2,300 מטרים.

טילי הנ"מ הגיעו מלוב

ירי של טיל נ"מ זוהה כבר באוגוסט שעבר, במהלך מתקפת הטרור בכביש 12 על גבול מצרים בה נהרגו שישה ישראלים. הטיל נורה מסיני לעבר מסוק קרב של חיל האוויר, אך החטיא את מטרתו. ההתעצמות של מערך טילי הנ"מ בעזה קיבלה תאוצה משמעותית לאחר נפילת קדאפי בלוב. כ-1,000 טילים מסוג "סטרלה" נעלמו ממחסני הצבא הלובי לאחר ההפיכה במדינה, שחלקם הגיעו לסיני ולרצועת עזה.

גורמים בכירים בצה"ל מעריכים כי חמאס מעוניין להסלים את המאבק נגד ישראל וזו הסיבה שהחל לעשות שימוש בטילי נ"מ נגד כלי הטיס של חיל האוויר. גורמי מודיעין מעריכים שארגון חמאס עלול לבצע ירי מאסיבי של רקטות תוך זמן קצר, לאחר שבימים האחרונים הבליג באופן יחסי על סדרת החיסולים שביצעה ישראל בסוף השבוע.