מטוסי קרב הוזנקו לעבר מזל"ט סורי‎

כלי טיס הגיע בסמוך לגבול בין סוריה לישראל, וכלי טיס של חיל האוויר הוזנקו לאזור. המז"לט התרחק ולא הופל, ונבדקת האפשרות כי מדובר במזל"ט ששיגר ארגון חיזבאללה

ארכיון (AP)

לא שקט בצפון: מטוסי קרב הוזנקו היום (שלישי) לרמת הגולן, לאחר שמזל"ט סורי התקרב לגבול עם ישראל. גורם צבאי מסר כי בעקבות ההזנקה המטוס התרחק ונמנעה הפלתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכיוון שהאירוע הוא במשולש הגבולות עם לבנון, נבדקת גם אפשרות שמדובר במזל"ט ששיגר חיזבאללה לעבר ישראל. לפני כשבוע וחצי דווח בכלי תקשורת ערבים כי מל"ט ישראלי הופל בגזרת רמת הגולן. על פי הדיווח ברשת הטלוויזיה של חיזבאללה אל-מנאר ובטלוויזיה הסורית, "כלי טיס לא מאויש של המשטר הציוני נפל מעל שמי קוניטרה, קרוב לגבול". מדובר צה"ל נמסר אז כי "האירוע אינו מוכר".

בתחילת החודש דיווחו הטלוויזיה הממלכתית בסוריה וארגון חיזבאללה כי מטוסי קרב ישראלים תקפו שני מתחמים צבאיים סמוך לבירה דמשק. לדיווח לא התקבל כל אישור מגורם ישראלי, אך ראש הממשלה נתניהו רמז לאירוע כשציין כי ישראל "תגן על עצמה בכל מקום שיידרש". לטענת הצבא הסורי, מטרת "מעשה התוקפנות הישיר של ישראל הייתה לסייע לטרוריסטים בסוריה. המטה הכללי של צבא סוריה מדגיש שתקיפה כמו זו לא תניא אותו מהמשך לחימתו בטרור על כל סוגיו, מנגנוניו וזרועותיו ברחבי אדמת המולדת".

מזל"ט סורי הופל בחודש אוגוסט

בסוף חודש אוגוסט האחרון צה"ל יירט בגבול סוריה מזל"ט ששוגר לעבר ישראל. היירוט של כלי הטיס בוצע על ידי טיל קרקע-אוויר מסוג "פטריוט" ולא גרם לנזק או נפגעים. הפלת המזל"ט תועדה על ידי צוות חדשות 2. שר הביטחון יעלון הוסיף כי "אם מישהו ינסה לבחון אותנו, נדע להגיב באופן תקיף".

גורם צבאי הדגיש כי כלי הטיס זוהה במרחב האווירי של מדינת ישראל באזור קוניטרה, במרחק לא רב ממעבר קוניטרה שעומד בלב המתיחות הנוכחית בצפון. בצה"ל הדגישו: "לא נסבול פגיעה בריבונותה של ישראל". תושבים באזור הגליל העליון דיווחו על הדי פיצוצים ורעשים באזורם.