הכירו את "לוחמי הצללים" של צה"ל

זו אחת היחידות היותר מסקרנות, והיותר סודיות בצה"ל. גם שמה, 504, לא מוכר לרבים. זוהי יחידת הריגול של צבא ההגנה לישראל. סוכניה הם לעתים אנשים שקרובים לאסד או לנסראללה. מלבד הישגים יוצאי דופן שרשמו אנשיה תוך סיכון חיים, היא סבלה גם משורה ארוכה של כישלונות ומחדלים שחלקם עלו בחיי אדם

חיילים אלמונים: ליחידה 504 בצה"ל, ששמה הרשמי הוא "עוצבת המודיעין האנושי באגף המודיעין" נקשרה בשנים האחרונות תדמית שלילית, ככל הנראה שלא בצדק. מדובר ביחידה שחייליה נלחמים באויב המר והמתוחכם ביותר - באמצעות כישורים קוגנטיביים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה המון פסיכולוגיה ויכולת בין-אישית ללמוד את הבן אדם שנמצא מולך ולקבל את המידע", ציין סא"ל ה', קצין חקירות ביחידה. "אחת היכולות הטובות של חוקר היא לזהות האם מי שנמצא מולו אומר אמת או משקר", הוסיף. זוהי הפעם הראשונה שאגף המודיעין בצה"ל מסכים לחשוף טפח מהפעילות של אנשי היחידה הסודית הזו ולתת לאנשיה לדבר על עבודתם היומ-יומית. "צריך לדעת בזמן מאוד מצומצם ומאוד מוגדר לאבחן איזה סוג של בן אדם עומד מולנו", הדגיש סא"ל ה'. "עושים את זה באמצעות ידע מודיעיני מאוד נרחב. לא מדובר בלחץ פיזי, אלא ביכולת מודיעינית לדעת ולשאול את השאלות הנכונות ביותר ולא לוותר", ציין.

חקירה מהירה כזו בשטח הביאה לשינוי בזמן אמת של תכניות במבצע "עופרת יצוקה", כשחוקר שבויים שהצטרף לצנחנים הביא לחשיפת מטעני נפץ של חמאס שהוטמנו מבעוד מועד על ידי הארגון.

אבל במהלך השנים גברה הביקורת גם מבפנים, על דרכי הפעולה של היחידה. ארגוני זכויות אדם הפנו ביקורת נוקבת על הדרכים שבהם חולץ מידע, מאלימות פיזית ועד השפלה. זה גם הגיע לבתי משפט. "סיפורים יש מפה ועד הודעה חדשה. בסוף אנחנו עובדים באופן מסודר, מדויק וחוקי", ציין סא"ל א', סגן מפקד היחידה, והוסיף: "תמיד אפעל על פי הפקודות של מדינת ישראל. אך עם זאת, כמו שמפקד שצריך להציל את חייליו יעשה מה שצריך, כך גם אני אפעל - גם אם זה משהו אינטנסיבי".

"משום מה, אנשים חושבים שחקירות זה כוח", ציין הקצין הבכיר, והוסיף: "אני אומר באופן חד משמעי - חקירות זה מוח. מדינת ישראל וגופי החקירה שנמצאים בה עובדים אך ורק על פי חוק. מה שמותר - מותר. מה שאסור - אסור".

"אנו יוצרים אמון, אך זוכרים כל הזמן שמדובר באויב"

גוף אחר של היחידה הסודית עוסק בהפעלת סוכנים, לעתים, כך על פי פרסומים זרים - במדינות שכנות וגם במזרח התיכון. "אנחנו נפגעים עם האויב, לפעמים האויב הכי נבזי", סיפר סא"ל א'. "במסגרת התפקיד אנחנו יוצרים קשר של אמון הדדי - אבל זוכרים כל הזמן שמדובר באויב", הדגיש והוסיף, כי "לכל אדם יש את 'המפתח' שיגרום לו לדבר, וכדי שאנו נוכל להביא מודיעין איכותי".

לכל מופעל מותאם מפעיל ייחודי. כזה שיתחבר אליו בגיל ובאופי. "אנחנו מוחפשים את הרובד היותר עמוק. אין אצלנו טיפוס אחד של אותו מרגל שהוא המרגל האולטימטיבי. זה יכול להיות המורה, זה יכול להיות המפקד בצבא של האויב ואפילו אותו רועה צאן".

יחידה 504 הוקמה לפני 60 שנה, ומוכיחה כי בעולם שעשיר בטכנולוגיה, יש מקום לסוכן האנושי. "המודיעין האנושי הוא סוג של פצצה חכמה שאתה יכול להכווין למקום שאתה צריך", סיכם סא"ל א' את דבריו, והתייחס לתהפוכות בעולם הערבי. "אנחנו נמצאים בכל מקום שצה"ל ואמ"ן צריכים אותנו", אמר והדגיש, כי  "העתיד לא ברור. אנחנו נכנסים גם למקומות שלא היינו בהם בעבר. החכמה היא להיות רלוונטי ואפקטיבי למדינת ישראל".