המל"ט של חיזבאללה: ידע ישראלי - בשירות אירן

בדיקת כלי הטיס שהופל בשבת בדרום העלתה כי בסיסו בטכנולוגיה כחול-לבן והוא מורכב, בין היתר, מרכיבים שזלגו לאירן מגרמניה באמצעות חברת קש אירנית שמושבה בצרפת. טרור נגד ישראל - באמצעות ידע כחול-לבן

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התרברב הערב כי המל"ט ששיגרו אנשי ארגונו בשבת האחרונה והופל בדרום לא יהיה האחרון שיישלח למשימות איסוף מודיעין בשטח ישראל. הממצאים שעלו מתחקיר האירוע העלו נתון מפתיע - שלפיו, מבוססת מערכת כלי הטיס הבלתי מאויש על טכנולוגיה כחול-לבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המל"ט שיורט בפאתי באר שבע הוא פרי ייצור אירני. הוא מבוסס על כלי טיס דומה מתוצרת דרום-אפריקה - "סיקר-1" - שפותח באמצעות ידע ישראלי.

הדגם התואם האירני, שריחף לפני כמה ימים בשמי ישראל, נכנס לפעילות מבצעית כבר לפני שנתיים. משמרות המהפכה וזרועותיה הצבאיות של הרפובליקה האיסלאמית עושות בו מאז שימוש בזירות שונות, ובהן בעירק, בסודן, בסוריה ובלבנון.

לב המל"ט ומה שנחשב לסימן ההיכר המרכזי שלו הוא מנוע בוכנה של ארבעה צילינדרים מתוצרת גרמניה. אלו נרכשו ממנה באמצעות חברת קש אירנית שמקום מושבה - בצרפת.

מבחינת איכות החומר שהצליח אותו המל"ט לאסוף עלה כי הוא מצויד בטכנולוגיה המאפשרת העברה מקוונת של וידאו וכן ניווט של מעופו בשטח באמצעות קואורדינטות, בדומה לכפי שהדבר מתבצע בשירות Google Earth.

בהכנת הכתבה השתתף התחקירן רונן סולומון.