רגע לפני: ביהמ"ש בלם גל מעצרים נגד מסתננים מסודן

צו זמני הוצא נגד כוונת שר הפנים אלי ישי להתחיל ביום שני הקרוב בכליאת שוהים בלתי חוקיים מהמדינה האפריקנית, בזכות עתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם. במקביל, סייר נתניהו בגבול הדרום ואמר: "הגדר מנעה הסתננות - שהיא סכנה לקיום המדינה"

מסתננים בדרום ת"א. בינתיים כאן (AP)

שר הפנים אלי ישי התכוון להשיק ביום שני הקרוב גל מעצרים נגד מסתננים מסודן, אבל אחר הצהריים הוצא בבית המשפט המחוזי בירושלים צו מניעה ארעי שבלם, לפחות לעת עתה, את המהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את ההחלטה על הוצאת הצו קיבלה השופטת נאוה בן-אור, שדנה בעתירה שהגישו שורה של ארגונים לזכויות אדם וסיוע למסתננים - ובראשם האגודה לזכויות האזרח.

"בעתירה הוסבר כי משמעות הדברים היא ציד אדם וכליאה המונית, בתנאים קיצוניים ולפרק זמן בלתי מוגבל, של אלפי מבקשי המקלט הסודניים השוהים בישראל עם ילדיהם, בהם גם ניצולי רצח העם בדרפור", אמרו באגודה לזכויות האזרח.

נתניהו סייר בגדר בדרום: "בולמת הסכנה לאופיה היהודי של המדינה"

נוסף על כך, אמרו שם כי כוונת שר הפנים להעביר את המסתננים מסודן למתקני מעצר והאיסור על העסקתם של אלו שלא ייכלאו עלולה לגרום לאחרונים "להיקלע למשבר הומניטארי חמור".

במקביל להתפתחויות בזירה המשפטית, ערך בצהריים ראש הממשלה בנימין נתניהו סיור נוסף לאורך גדר הגבול בדרום, שבנייתה הולכת ונשלמת. הוא התייחס להקמת המכשול ואמר כי "הגדר בולמת את גלי ההסתננות, שמהם נשקפת סכנה לקיומה של ישראל כמדינה יהודית".