סוף לתעלומת היעלמותו של מג'די חלבי: גופתו של החייל נמצאה בכרמל

עצמותיו של החייל הנעדר מזה כ-7 שנים, נמצאו סמוך לעוספיא, בקרבת אתר פסולת. חלבי נראה לאחרונה ביישובו דליית אל-כרמל במאי 2005 כשהיה בדרכו לבסיס בחיפה. ראש אכ"א האלוף אורנה ברביבאי מסרה את ההודעה למשפחה. השרידים נמצאו על ידי עובד קק"ל בסיור שגרתי לפני כשבועיים

אחרי יותר משבע שנים של חיפושים - התקווה נמוגה: שרידי גופתו של מג'די חלבי, חייל צה"ל מדליית אל-כרמל שנעלם ב-2005 כשיצא מביתו לעבר הבסיס בו שירת בחיפה, נמצאו לפני כשבועיים ביער ליד עוספיה על ידי מטייל שעבר במקום. ממצאי DNA שנאספו קבעו כי אכן מדובר בחלבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ראש אכ"א האלוף אורנה ברביבאי הגיעה בשעות הבוקר מלווה בקצינים מיחידת קצין העיר חיפה למקום בו מתנדב נזמי חלבי, אביו של מג'די, באגודה למען החייל בעיר התחתית בחיפה. הם פגשו את נזמי בכניסה לבניין, ושוחחו עמו ביחידות על מציאת הגופה.

עובד שנכח במקום סיפר כי ראה את נזמי אחרי הבשורה. "המצב היה קשה, קשה לעכל אותו. במיוחד אני שמכיר אותו טוב. כשראינו את ראש אכ"א הבנו את הסיפור, אבל כפי שאתה רואה אנו מתקשים לעכל את זה. אנחנו נתמוך בנזמי, באשתו ובמשפחה", הוא סיכם. נזמי חלבי שב לביתו בדליית אל כרמל, מלווה בשיירה של קציני צבא, שם הודיעו גם לאשתו על הממצאים.

"מתקשים לעכל את הבשורה"

עצמותיו של החייל הנעדר זוהו במכון לרפואה משפטית, ונקבע באופן חד משמעי כי הגופה, שנמצאה בכניסה לעוספיה, שייכת למג'די חלבי. לפני כשבועיים, סמוך לאזור בו פרצה השריפה בכרמל בוואדי חייק, סמוך לאחד העצים, הבחין מטייל בגופה והזעיק את גורמי ההצלה. מדובר באזור שנפגע קשות בשריפה, ולכן הוא נחשף. 

לאחר שהשרידים הועברו למכון לרפואה משפטית באבו כביר נקבע היום חד משמעית כי אלו אכן עצמותיו של חלבי. נסיבות מותו של מג'די טרם התבררו סופית, אך על פי הערכות מדובר בהתאבדות ולא בחטיפה או רצח על רקע פלילי. עם זאת, לא מדובר במידע וודאי.

ראפיק חלבי, קרוב של מג'די, אמר כי המשפחה עדיין מחכה לראות את תוצאות החקירה כדי להבין בדיוק מה קרה למג'די. "אנחנו מחכים לראות מה תעלה החקירה ומה קובע הדוח הפתולוגי. מבחינתנו זה פחות חשוב חיסול על רקע פלילי או לא. יש חוסר במידע ואנחנו נמשיך לחכות".

העסקה: מידע על מיקום הגופה תמורת חנינה

עקבותיו של טוראי מג'די חלבי אבדו בחודש מאי 2005, בזמן שהיה בדרכו מביתו לבסיס בו שירת בחיפה. הוא נראה לאחרונה בכפרו דליית אל-כרמל, לא רחוק מהמיקום בו אותרה היום גופתו. במהלך השנים היו ניסיונות ממושכים לאתרו ולברר מה עלה בגורלו - אך ללא הצלחה. 

לפני כחצי שנה חשף לראשונה כתבנו גיא פלג, כי המדינה חתמה על הסכם עם שני אסירים מכלא שאטה, שהתחייבו להעביר לידי המדינה מפה שתוביל למקום קבורתו של החייל, תמורת חנינה וביטול קנס.

על פי פרטי העסקה מעוררת המחלוקת שגיבשו אז בפרקליטות המדינה, "המקור" בפרשה, האסיר מרדכי משה השפוט על שני מקרי רצח, הסכים להעביר לרשויות המדינה, באמצעות שני אסירים נוספים, מפה שתוביל למקום בו קבור החייל הנעדר. בתמורה למידע, התבקשה המדינה לשכור עבורו ולממן את שירותיו של עורך דין פלילי שייצג אותו בערעור בבית המשפט העליון בעניינו. עורך הדין שנבחר הוא בועז קניג.

האסיר שהחזיק במידע לטענתו סירב אחר כך להעביר את הפרטים על מקום הימצאות גופת החייל, ושב והעלה דרישות לפני מסירת המפה. גורם המעורב בפרשה סיפר כי מדובר באדם הפכפך. "לא ברור האם יש לו אכן מידע אמין, או שהוא פשוט מהתל בכולם", ציין אז הגורם. "בינתיים הוא משחק עם כולנו ואנחנו בסך הכל ממתינים למוצא פיו".

מדינת ישראל חתמה על הסכם עם עמוס נחום, אסיר עולם שהורשע ברצח, לפיו הוא וחברו אליאס דאלי המוחזקים בכלא שאטה ימסרו את המידע על מיקום גופת חייל נעדר, שקיבלו ממרדכי משה, תמורת חנינה. את ההסכם חתמה ראש מחלקת החנינות במשרד המשפטים אמי פלמור, על דעת בכירי הפרקליטות.

שני האסירים התחייבו למסור מפה

את המשא ומתן מול שני האסירים, נחום, שנידון למאסר עולם בגין רצח, ודאלי, סוחר סמים שנשלח ל-16 שנות מאסר, ביצע פרקליטם עורך הדין בועז קניג מול הגורמים הבכירים ביותר בפרקליטות.

על פי ההסכם בין המדינה לנחום, האסיר הצהיר שבידיו מידע אמין בדבר מיקום הגופה. בנוסף הוא הצהיר שהגופה מצוייה בתחום מדינת ישראל, במקום שניתן להגיע אליה, התחייב בנוסף למסור מפה שבה מצויין מיקום הגופה והצהיר כי לא היה מעורב ברצח של אותו נעדר.

המדינה, מצידה, התחייבה כי אם אכן תימצא הגופה במקום אשר ימסור האסיר, הוא לא ייחקר על זהות המקור. המדינה אף תפעל למתן חנינה לאסיר ותפעל להעניק חנינה גם לחברו, ויבוטל הקנס שהוטל עליו. טרם ידוע אם המפה אכן הועברה בסופו של דבר, והיא שסייעה לאיתור שרידי גופתו של חלבי.

מציאת גופתו של מג'די חלבי - סיקור מיוחד

נמצאה גופתו של מג'די חלבי

פרשת ההיעלמות - שלב אחר שלב

"במשפחה היו בטוחים שמג'די יחזור"

מוצא הגופה: חבר ילדות של מג'די