שנה לעסקה: חבר בצוות המו"מ משחזר את שחרור שליט

איש השב"כ ירון בלום היה אחד מבין שלושת האנשים שניהלו את המגעים להשבת החייל החטוף לארץ. בריאיון מיוחד הוא סיפר על המתח שנמשך עד לדקה האחרונה, וגם על השפעת המחאה על חמאס - ש"רק רצה עוד"

בדיוק השבוע, לפני שנה, יצאה לדרך עסקת השבויים ששמה קץ לחמש השנים וחצי שהעביר גלעד שליט בשבי חמאס ברצועה. בריאיון מיוחד לחדשות 2 סיפר איש השב"כ ירון בלום, שהיה חבר בצוות המשא-ומתן מול ארגון הטרור העזתי, על הדרמה שלוותה את אותו היום - עד לשובו של גלעד בריא ושלם לגבולות ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על המחשבות שבהן היה טרוד עם כניסתו לתפקיד במגעים סיפר בלום: "בפעם ראשונה שנכנסתי לתמונת המשא-ומתן פרסו מולי את התמונה. ראיתי את הכמות (כמות האסירים שבחמאס דרשו לשחרר) שעליה דיברו וחשבתי שזה פשוט מחיר כבד - עד בלתי ניתן להבנה, וגם על כך אנחנו, כמדינה, עושים את זה".

השעות שחלפו עד לשובו של גלעד ארצה היו לבלום ולעמיתיו לצוות מתוחות מאוד. "בזמן שהוא ישב בצד השני, אנחנו המתנו. לא ראיתי את אנשי חמאס, פיללתי שזה יקרה - אבל היה בידוד מוחלט", הוא תיאר.

אות החיים הראשון ניתן בשיחת וידאו

רגע השיא התרחש רגע לפני ההעברה ארצה, כשחברי הצוות ערכו שיחת וידאו ראשונה עם גלעד באמצעות מחשב נייד שהועבר לצד המצרי. על מה שקרה לאחריה סיפר: "גלעד הגיע ברכב. הוא היה במצב טוב מאוד ונרגש מאוד, ואנחנו התרגשנו לא פחות ממנו. המשפט הראשון שהוא אמר לי היה 'שלום, אני בסדר'".

בלום התייחס לטענות שהשמיעו, טרם ביצוע העסקה, מתנגדיה - שחלקם האשימו את בני משפחת שליט ואת ראשי המחאה למען שחרורו בהגברת כוחו של חמאס.

"הצד השני התחזק מהרעש התקשורתי והקשיח את עמדותיו", אמר בלום. "בעיניי, רעש תקשורתי או כזה של קמפיין שרץ סביב שחרורו בהחלט הקשיח את עמדת הצד השני. אני מניח שכבן משפחה הייתי עושה את אותו הדבר ואולי אפילו יותר, אבל הייתה קורלציה - בדיוק שבוע אחרי המחאות חמאס אמרו שהם רוצים עוד".