הכנות לתרגיל העורף הגדול: "במקרה של צונאמי חופי תל אביב יוצפו, אלפים יהרגו"

במערכת הביטחון נשלמות ההכנות לתרגיל נקודת מפנה 6, כשהפעם לראשונה יתורגל תרחיש של רעידת אדמה. התרחיש: אלפי הרוגים ברעידת האדמה, גלי צונאמי בחופי תל אביב ו-70 אלף נפגעים. השר להגנת העורף דיכטר: "מעדיף מלחמת טילים על פני רעידת אדמה וצונאמי, חופים בישראל מועדים לפורענות". התרגיל ייערך בעוד כשבועיים

הצונאמי ביפן. בעתיד בישראל? (AP)

פיקוד העורף והמשרד להגנת העורף משלימים את ההכנות לקראת תרגיל העורף הלאומי, "נקודת מפנה 6", שיחל בעוד 11 יום. במערכת הביטחון ובגופי ההצלה ידמו לראשונה תרחיש של רעידת אדמה חזקה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים שנערכה היום בקריה, התייחס מפקד פיקוד העורף אלוף אייל אייזנברג והשר להגנת העורף אבי דיכטר לאפשרות של צונאמי בחופי הארץ. בין היתר, חלקים מהתרגיל יוקדש לתרגול גלי צונאמי של עד 6 מטרים. "יש חופים בישראל המועדים לפורענות. במצב של צונאמי איזור רידינג יוצף, וכך אזורים אחרים במישור החוף", אמר דיכטר.

עוד ציין כי תרחיש של צונאמי מחייב את המדינה והאזרחים להכיר את הסימנים המקדימים. "אם שואלים אותי מה עדיף - מלחמת טילים על ישראל או רעידת אדמה וצונאמי, אני אבחר באפשרות הראשונה", הבהיר השר.

מפקד פיקוד העורף אלוף אייל אייזנברג אמר כי תרגיל העורף המתוכנן "יהיה רב עוצמה כפי שלא חווינו שנים רבות". הוא הדגיש כי "אנחנו רוצים להשיג תודעת חירום טובה יותר בקרב האזרח, הארגונים השונים ומשרדי הממשלה. ככל שהאזרחים יהיו עורכים יותר כך נוכל להקטין את מספר האבדות".

על פי התרחיש שיתורגל, רעידת אדמה חזקה תפקוד את ישראל בערבה ובגליל העליון ותזרע הרס גם בגוש דן. כפועל יוצא פוגעים גם גלי צונאמי בחופי תל אביב. כוחות פיקוד העורף יידרשו להתמודד במהלך התרגיל עם כ-7,000 'הרוגים' , 70 אלף נפגעים ו-170 אלף איש אשר ייאלצו להתפנות מבתיהם.