משט הפעילים לעזה: "אסטל" הפליגה מנמל נאפולי

כלי השיט, ועליו 17 פעילי שמאל רדיקלי ממדינות שונות כגון ארה"ב, ישראל, קנדה, נורווגיה ושוודיה - החל אמש את דרכו לרצועת עזה כשהפליג מנמל נאפולי שבאיטליה. "אנו מקווים להגיע לעזה בתוך כשבועיים", ציינה דוברת הקבוצה, והוסיפה: "אין בכוונתנו לנקוט באלימות"

יגיעו בתוך שבועיים? ארכיון (רויטרס)

 בדרך לחופי עזה: הספינה שוודית "אסטל" הפליגה אמש מנמל נאפולי שבאיטליה, כשעל סיפונה 17 פעילי שמאל רדיקלי העושים את דרכם אל עבר חופי רצועת עזה "במטרה לשבור את המצור", כלשונם. לפי הפעילים, המגיעים ממדינות כגון קנדה, ישראל, ארה"ב, נורווגיה ושוודיה - על סיפונו של כלי השיט קיים ציוד הומניטרי בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לדעתנו, ייקח לנו בסביבות שבועיים להגיע לעזה", סיפרה דוברת הקבוצה אן היג, והוסיפה: "אך זה תלוי, כמובן, בתנאי מזג האוויר". היג אף ציינה, כי פניהם של הפעילים לשלום. "כשאנשים חושבים על משטי סיוע, עולה לנגד עיניהם תמונת ה"מרמרה". אך המשט הנוכחי הוא שונה. מהותו היא לשנות את התפיסה שלפיה אופי המשטים הוא אלים".

הפעילים: "איננו מכירים בסמכות הישראלית"

בטרם יצאו לדרך, ציינו פעילי השמאל הרדיקלי הנמצאים על סיפונה של ה"אסטל", כי הם אינם מכירים בריבונותה של ישראל ואין בכוונתם לציית לה. "איננו חוששים מן האיומים של ממשלת ישראל לחסום אותנו בכוח", אמרו השבוע הפעילים על הספינה. "איננו מכירים בסמכות ישראלית לקבוע מי יכנס ומי לא ייכנס לעזה. קיבלנו הזמנה מתושבי עזה הרוצים ומעוניינים לקבל ולארח אותנו, ואין לנו צורך בהזמנה או אישור משום גורם אחר. חלק מאיתנו כבר השתתפו בהפלגות קודמות לעבר עזה, בהן נעצרנו במים בינלאומיים בידי אנשי הקומנדו הימי הישראלי ונלקחנו למעצר בישראל".

"אין לנו כל רצון וכל כוונה להיכנס למדינת ישראל או לעבור במים הטריטוריאליים שלה, כל כוונתנו היא להגיע לעזה. עזה היא לא ישראל", הוסיפו הפעילים.

אדם קלר, דובר תנועת "גוש שלום" העומד בקשר רצוף עם אנשי הספינה, פנה לשר הביטחון אהוד ברק וקרא לו להנחות את ספינות חיל הים המשייטות מול חופי עזה לאפשר לספינה "אסטל" לעבור ולהגיע לנמל עזה. "לא ייגרם ולו הנזק הקל ביותר לביטחון מדינת ישראל ממעבר של ספינה קטנה ובה שישה עשר פעילים בלתי חמושים ועגינתה בנמל עזה", אמר לברק.