המזל"ט שהופל בדרום: חיזבאללה אוסף מודיעין?

במערכת הביטחון גוברת ההערכה כי ארגון הטרור, שהצטייד בשנים האחרונות בכלי טיס לא מאויישים מתקדמים מתוצרת אירן וסוריה, אחראי לשיגור המזל"ט. ככל הנראה הוא נשלח ללמוד את התגובות של חיל האוויר ואת מערך המכ"מים של צה"ל

שעות ספורות אחרי הפלת המזל"ט שחדר לישראל על ידי מטוסי חיל האוויר, גוברת ההערכה כי הוא שוגר על ידי חיזבאללה מלבנון. מומחים של חיל האוויר ואמ"ן מרכיבים את שרידי כלי הטיס, שלא היה חמוש וככל הנראה נשלח לאסוף מודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ קיים הערב הערכת מצב במסגרתה נידונה המשמעות של ניסיון החדירה הזה והדרכים להיערך לניסיונות נוספים אם יהיו.

זו אינה הפעם הראשונה שמזל"ט זר חודר לישראל. גם במלחמת לבנון השנייה חדרו שניים והופלו. חיזבאללה הצטייד בשנים האחרונות בכלי טיס לא מאויישים מתקדמים מתוצרת אירן וסוריה.

דגם מתקדם בעל טווח טיסה גדול

עדיין לא ברור מה סוג המזל"ט ומהיכן בדיוק הגיע, אך בצה"ל אומרים בוודאות שלא המריא מעזה. מדובר בכלי טיס גדול ומתקדם, שנשלט במהלך מעופו על ידי קרון. הדגם שהופל הוא מתקדם עם טכנולוגיה מזרחית - או מרוסיה, או מצפון קוריאה, או מאירן.

מאחורי דגם מתקדם כזה עומדות בדרך כלל מדינות או ארגון מצויד היטב כמו חיזבאללה. המזל"ט נקלט כשהוא מגיע מהים. האפשרות הסבירה היא שהוא הגיע מלבנון.

על פי ההערכות שהו מזל"ט מודיעין שניסה לבדוק את מהירות התגובה של חיל האוויר - מה המכ"מים של צה"ל מצליחים לזהות. ככל הנראה הייתה זו משימה לצורך לימוד - אולי לקראת הפעם הבאה שבה ינסו להחדיר משהו יותר דרמטי.