צפו: כך השמידו מטוסי חיל האוויר את המזל"ט שחדר לישראל

בסרטון שהפיץ דובר צה"ל נראה רגע הפגיעה של מטוסי הקרב בכלי הטיס הלא מאוייש שנכנס למרחב האווירי של ישראל והופל באזור באר שבע. נתניהו: "נמשיך להגן על גבולותינו בים, ביבשה ובאוויר". נבדק חשד, לפיו חיזבאללה אחראי לשיגור המזל"ט

במערכת הביטחון ממשיכים לבדוק את שרידי המזל"ט שחדר הבוקר למרחב האווירי של ישראל והופל על ידי מטוסי חיל האוויר באזור באר שבע, במטרה לקבוע מאיפה נשלח ולאיזו מטרה. דובר צה"ל פרסם הערב את תיעוד היירוט שביצעו מטוסי ה-F-16.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי אחת ההערכות, ארגון חיזבאללה הוא ששיגר את כלי הטיס הלא מאוייש, ככל הנראה במטרה לאסוף מודיעין. בעבר כבר עשה ארגון הטרור שימוש במזל"טים בניסיון להוציא אל הפועל פיגוע בישראל ולצורך איסוף מידע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את פעילות צה"ל בעקבות יירוט כלי הטיס ואמר: "נמשיך להגן על גבולותינו בים, ביבשה ובאוויר למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

מוקדם יותר התייחס גם שר הביטחון אהוד ברק לחדירת המזל"ט ואמר כי ישראל רואה בחומרה רבה את הניסיון לפגוע במרחב האווירי שלה. "נשקול את תגובתנו בהמשך", הבהיר.

בחיל האוויר בוחנים את תפקוד מערך הבקרה וההתרעה

עם זיהויו של כלי הטיס, שהמריא על פי ההערכות מאחת המדינות באזור, הוזנקו לאוויר ארבעה מטוסי קרב מסוג F-16, שעקבו אחר מסלולו מבסיס רמון - המתינו להגעתו לאזור לא מיושב ואז יירטו אותו. בחיל האוויר בוחנים כעת את תפקוד מערך הבקרה וההתרעה בזמן האירוע, ובין היתר בודקים איך הצליח המזל"ט לעבור מרחק רב יחסית עד שנפגע.

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי אמר כי פעולת הפלת המזל"ט הסתיימה בהצלחה. "הכלי זוהה עוד לפני כניסתו לשטח ישראל והיה ניתן להפילו בכל נקודה על פי החלטה של דרג בכיר בצבא. מטוסי F-16 שהוזנקו מבסיס רמון ביצעו את היירוט המוצלח", הסביר תא"ל מרדכי וציין כי הכוחות אוספים בשטח את שברי המטוס לצורך חקירה.

גורם צבאי מסר לחדשות 2 כי כלי הטיס שהה בשטח ישראל במשך פחות מחצי שעה. הוא הבהיר כי לצבא הייתה יכולת להפילו בכל עת, אך עם זאת הוחלט להמתין עד להגעתו לשטח לא מיושב כדי שלא לסכן אזרחים. גורמים בצה"ל אמרו כי הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ עוסק כרגע בתקרית ובהשלכותיה.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי עד להפלתו, הצליח המזל"ט לטוס לאורך כ-100 קילומטרים - בין היתר, "מעל התנחלויות ישראליות בנגב ומחנות צבאיים". תושבים מחברון ומהעיירה יטא הסמוכה לה סיפרו שהבחינו בכלי הטיס הזעיר ובהפלתו.