בשל פחד מתקיפה ישראלית: אירן ירתה במטוסיה בשנת 2008

נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד אומנם ידוע בהכרזותיו לפיהן אירן לא חוששת מאף תוקף, וודאי שלא מישראל, אבל נראה שלפני כמה שנים הפחד הזה הוביל לכאוס של ממש ברפובליקה האיסלאמית. על פי דו"ח מודיעין אמריקני מסווג, משמרות המהפכה ירו בטעות במטוסים מקומיים. בנוסף, דימו שם באופן יומיומי תקיפות על חיפה ודימונה

מבולבלים? גם האירנים (רויטרס)

דו"ח אמריקני מסווג שנחשף לראשונה בעיתון ה"ניו יורק טיימס" עשוי לגרום היום מבוכה רבה למשטר בטהרן. על פי המסמך, החשש ממתקפה ישראלית על מתקני הגרעין האירניים ב-2007/8 הובילו לשורת תקלות ותקריות בעייתיות במשמרות המהפכה - במסגרתן נורו והופלו כמה מטוסים אזרחיים מקומיים וכן מטוס קרב אירני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

דו"ח הפנטגון הסודי חושף שבימים שאחרי תקיפת הכור הסורי, שבוצעה על פי פרסומים זרים על ידי חיל האוויר הישראלי, בהלה התפשטה בקרב המנהיגות האירנית. השילוב בין הפחד מתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין האירניים ומה שהוגדר שם כ"פיקוד כושל", הביא לשרשרת תקלות ותקריות מביכות.

הפילו בטעות גם מטוס קרב. אילוסטרציה (רויטרס)
על פי המודיעין האמריקני, טילי קרקע אוויר ונ"ט נורו במספר הזדמנויות במהלך השנים 2007 ו-2008 לעבר מטוסים אזרחיים, דאון, ואפילו מטוס קרב אירני - לאחר שזוהו בטעות ככלי טיס ישראלים. בצמרת הכוחות האירנים חששו שמטוסי חיל האוויר עשויים לתקוף את מתקני הגרעין, תוך שהם מוסווים כמטוסים אזרחיים.

הפיקוד המבוהל בטהרן הורה בנוסף, כך על פי הדו"ח, על היערכות נרחבת לקראת אפשרות של תגובה לתקיפה ישראלית - בדמות הפגזות בחיפה ובכור בדימונה. חיל האוויר האירני החל לבצע תרגולים לקראת תקיפת היעדים האסטרטגיים בישראל - באופן יומיומי.

במקביל דיווחה הבוקר רשת "אל-ערבייה" על פגישה שהתקיימה בימים האחרונים הצוות המיוחד המטפל בגרעין האירני - בביתו של המנהיג הרוחני עלי חמנאי. על פי הדיווח, בפגישה השתתפו ראש צוות המשא ומתן האירני סעיד ג'לילי ושר החוץ עלי אכבר סאלהי, ונידונו בה המשך בידודה של אירן בזירה הבינלאומית במקרה של כשלון המשא ומתן, כמו גם הלחץ הכלכלי המופעל על המדינה. זאת, מחשש שנסיבות אלו עלולות להוביל לפרוץ מחאה עממית ברפובליקה האסלאמית.

עוד דיווחה "אל-ערבייה" כי במחוזות רבים בדרום אירן שבתו מאות סוחרים, במחאה על המצב הכלכלי והירידה החדה בשער הריאל מול הדולר. "שביתה הייתה גם ברחוב פרדוסי בטהרן, המוכר כרחוב המסחרי של העיר", דיווחה התחנה.