יממה עם חיילי גבעתי בגבול מצרים

שהייה של יממה באזור הגבול של עזה ומצרים מגלה כי לא מעט קשיים עומדים כעת בפני חיילי גבעתי הפועלים בגזרה זו. חדירת מחבלים מהרצועה, אנשי טרור מסיני ומסתננים מאפריקה הפכו לשגרה במציאות העדינה, שעלול להתפתח לעימות חריף בהרבה

ברגע אחד מופר כאן השקט. אנחנו עם מפקד גדוד צבר של גבעתי בגזרה המרכזית של רצועת עזה. בגזרה שכנה מתרחש באותו הזמן ניסיון חדירה של שני פלסטינים לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפקד הגדוד סא"ל עידן מסביר, "אנחנו לצורך העניין נלחמים על השקט, אנחנו עושים פה את המשימה שלנו, כדי שהאנשים פה שנמצאים כמה מאות מטרים בישובים שנמצאים ממש קרוב לגדר יחיו בצורה נורמלית".

כדי לסכל ניסיונות ירי והנחת מטענים, צה"ל פועל גם מהצד המערבי של הגדר. כשארגוני הטרור מתקשים לבצע פיגועים מכאן, הם יורדים דרומה ופועלים משם, וזהו כבר משולש הגבולות עזה- ישראל-מצרים.

"הגדר מעכבת, אבל הם לא מוותרים בקלות"

"האיום העיקרי הוא באמת כוח כזה שמגיע בחסות סודנים או מבריחים או אריתראים שמגיעים, ודרכו מבצע פיגוע", מסביר רס"ן אליק, סגן מפקד גדוד רותם של גבעתי. "הגדר מעכבת אותם, הם חושבים פעמיים אם לעשות את זה, אבל מעורב בזה המון כסף אז הם לא מוותרים בקלות".

בצד השני חיילים מצרים. הפיגוע בחודש שעבר שבו נהרג לוחם התותחנים נתנאל יהלומי ז"ל, חידד את הצורך בשיתוף פעולה בין הצבאות. "אנחנו מדברים איתם", מספר רס"ן אליק. "אנחנו נעזרים בהם לפעמים, הם נעזרים בנו גם - דוגמה קלאסית זה להרים פצצת תאורה כאן, כדי לעזור להם לתפוס את ההברחה אבל לא מעבר. כל השאר זה בדרג המדיני".