המשט בדרך לעזה: "נגיע בשבוע הבא, לא מפחדים מאיומי ישראל"

הרשויות באיטליה אישרו לפעילי המשט על סיפון הספינה "אסטל" להפליג לחופי רצועת עזה. 16 פעילים על הספינה, שאמורה להגיע לחופי הרצועה בשבוע הבא. "איננו חוששים מן האיומים של ממשלת ישראל לחסום אותנו בכוח", אמרו הפעילים. "קיבלנו הזמנה מתושבי עזה, איננו זקוקים לאישור מאף אחד להגיע"

הספינה "אסטל". בדרך לעזה (shiptogaza)

חרף הלחצים שהופעלו במשרד החוץ בישראל, אישרו אתמול הרשויות באיטליה לספינה השוודית "אסטל" להפליג לעבר חופי עזה - במה שנראה כמשט נוסף שעושה דרכו לרצועה. 16 פעילים שוהים על סיפון הספינה, המבקשת "לשבור את המצור מעל עזה".

הספינה נמצאת ברציף נמל לה-ספציה, ופעיליה בירכו על החלטת הרשויות באיטליה. מאות פעילי שמאל איטלקיים הגיעו לנמל על מנת לברך את הפעילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הספינה, שנרכשה וצוידה בכספי תרומות שנאספו בשוודיה ותוך סיוע של האיגודים המקצועיים שם, החלה במסעה לעבר חופי עזה בחודש מאי השנה. היא יצאה מפינלנד ועברה בדרכה בחופי שוודיה, נורבגיה, דנמרק, גרמניה, הולנד, בלגיה, צרפת, ספרד ופורטוגל בטרם הגיעה לאיטליה. במהלך מסעה עצרה הספינה בנמלים רבים ונוסעיה קיימו אירועים ועצרות בשיתוף פעילים מקומיים. הפעילים מתכננים להגיע לחופי הרצועה בשבוע הבא.

"איננו חוששים מן האיומים של ממשלת ישראל לחסום אותנו בכוח", אמרו היום הפעילים על הספינה. "איננו מכירים בסמכות ישראלית לקבוע מי יכנס ומי לא ייכנס לעזה. קיבלנו הזמנה מתושבי עזה הרוצים ומעוניינים לקבל ולארח אותנו, ואין לנו צורך בהזמנה או אישור משום גורם אחר. חלק מאיתנו כבר השתתפו בהפלגות קודמות לעבר עזה, בהן נעצרנו במים בינלאומיים בידי אנשי הקומנדו הימי הישראלי ונלקחנו למעצר בישראל".

"אין לנו כל רצון וכל כוונה להיכנס למדינת ישראל או לעבור במים הטריטוריאליים שלה, כל כוונתנו היא להגיע לעזה. עזה היא לא ישראל", הוסיפו הפעילים.

אדם קלר, דובר תנועת "גוש שלום" העומד בקשר רצוף עם אנשי הספינה, פנה לשר הביטחון אהוד ברק וקרא לו להנחות את ספינות חיל הים המשייטות מול חופי עזה לאפשר לספינה "אסטל" לעבור ולהגיע לנמל עזה. "לא ייגרם ולו הנזק הקל ביותר לביטחון מדינת ישראל ממעבר של ספינה קטנה ובה שישה עשר פעילים בלתי חמושים ועגינתה בנמל עזה", אמר לברק.