"ויקיליקס": "המוסד הפיל מטוס אתיופי כדי לחסל בכיר חיזבאללה"

ארגון הביון הישראלי חיבל במכוון במנועיו של מטוס נוסעים אתיופי שהתרסק לפני שנה וחצי סמוך לביירות - בעקבות מידע מודיעיני לפיו בכירי חיזבאללה אמורים להיות על סיפונו, כך חושף אתר "ויקיליקס". 90 בני אדם נהרגו בהתרסקות המטוס האתיופי - ובהם אשת שגריר צרפת בביירות

המטוס הופל ע"י המוסד? ארכיון (רויטרס)

האם המוסד הישראלי היה אחראי להפלת מטוס הנוסעים האתיופי לפני שנה וחצי במי הים התיכון? אתר ההדלפות "ויקיליקס" טוען כי ארגון הביון הישראלי ייתכן שעומד מאחורי ההתרסקות, לאחר שאנשיו חיבלו במכוון במנועי המטוס, בעקבות מידע מודיעיני לפיו בכיר חיזבאללה אמור להיות עליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בינואר 2010 התרסק מטוס ועליו 90 נוסעים של חברת "אתיופיאן איירליינס", זמן קצר אחרי שהמריא מביירות לכיוון אתיופיה. שר התחבורה הלבנוני הכריז אז כי מזג האוויר הסוער הוא שגרם ככל הנראה להתרסקות. בין ההרוגים הייתה גם רעייתו של שגריר צרפת בביירות. כחודש לאחר האסון הודיעה חברת "אתיופיאן איירליינס" כי היא אינה שוללת שסיבת התאונה היא דווקא חבלה מכוונת.

ואולם, הלילה פורסם באתר ההדלפות הגדול בעולם כי ייתכן שהמוסד הוא שחיבל במנועי המטוס, בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל על עלייתו למטוס של הישאם סאפי א-דין, אחיינו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, יחד עם 20 בכירים נוספים בארגון.

הפרסום בוויקיליקס מתבסס על תכתובות מייל בין חברי מכון המודיעין "סטראטפור", ולפיהן הקלטות שנלקחו מהקופסה השחורה של המטוס שהתרסק אינן כוללות עדות לפיה הטייס ביצע טעות כלשהי שגרמה להתרסקות. "גם לבנון חושדת שמדובר במוסד", דווח.

אלא שהמידע שהתקבל בסופו של דבר היה מוטעה, וספא א-דין כלל לא היה על סיפון המטוס, וגם לא בכירי חיזבאללה.