פרידה ממניף דגל הדיו: אלוף (מיל') אברהם אדן (ברן) הלך לעולמו

64 שנים אחרי שהניף באילת את דגל הדיו, מת הבוקר מפקד הכוח שצילומו בעת כיבוש אילת הפך לאחד מסמליה הבולטים של מלחמת העצמאות. במערכה בסיני ב-1973 הוא פיקד על אוגדה 162 שצלחה את תעלת סואץ. היום הכריעה אותו מחלה קשה שעמה התמודד בשנותיו האחרונות

במלאת 39 שנים למלחמת יום הכיפורים, הלך הבוקר לעולמו האלוף (מיל') אברהם אדן (ברן) - אחד מסמליה של אותה המערכה. ב-1973 הוא פיקד על אוגדה 162 שצלחה את תעלת סואץ לצדה המערבי, ועוד הרבה לפני כן התפרסם כאחד מאלו שבמלחמת העצמאות הניפו את "דגל הדיו" באום רשרש - שהפכה לימים לאילת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אדן, יליד כפר גלעדי, אמור היה לציין בימים הקרובים את יום הולדתו ה-86. בתקופה האחרונה הוא התמודד עם מחלה קשה, שהבוקר הכריעה אותו. הוא הותיר אחריו שלושה ילדים ו-11 נכדים.

ב-1943, כשהיה בן 17, החל אדן את דרכו הצבאית כשהתגייס לפלמ"ח. במסגרת זו הוא פיקד על פלוגה בחטיבת הנגב בימי מלחמת העצמאות, ובמבצע עובדה שהתרחש במהלכה הגיעו הוא ולוחמיו אל אום רשרש, שם הניפו יחדיו את הדגל שצילומו הפך לאחד מסמליה הבולטים של המערכה.

שנים אחר כך, במלחמת יום הכיפורים, היה אדן מוביל הכוחות שפעלו נגד צבא מצרים בגזרת סיני - בקרב עקוב מדם שזכור בשל האבידות הקשות בנפש שספג בו צה"ל. בהמשך חייו הוא שימש, בין היתר, נספח צה"ל בוושינגטון - ובעשור האחרון לחייו פעל במועצה לשלום ולביטחון ובתנועה לאיכות השלטון.

רה"מ נתניהו: מורשתו תישאר איתנו לעד 

שר הביטחון אהוד ברק ספד לאלוף (מיל') אדן שהיה מפקדו בקרבות יום הכיפורים והגדיר אותו כאחד ממפקדי השדה החשובים בצה"ל. "קבע בדוגמה האישית ובקור הרוח את הנורמות שמלוות את צה"ל עד עצם היום הזה, דורות של לוחמים יזכרו אותו תמיד", ציין ברק.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו המבקר בניו יורק לרגל עצרת האו"ם ספד לאלוף אדן. "הלך לעולמו לוחם ומפקד אמיץ. אחד מסמליה של מדינת ישראל", הדגיש נתניהו. "מורשתו של האיש שכתב יחד עם מדינת ישראל את ההיסטוריה שלה תישאר איתנו ליד".