שר הביטחון: "יש לוודא שאנו מוכנים לכל אתגר"

39 שנים למלחמת יום הכיפורים, משפחות החללים ונציגי הממשלה ומערכת הביטחון התאספו בהר הרצל, במסגרת אירוע הזיכרון המרכזי. הטקס התקיים במעמד שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ. ברק הדגיש בנאומו: "הלקח של מלחמת יום כיפור הוא לשמור על פיקחון מוחלט"

טקס הזכרון המרכזי לחללי מלחמת יום הכיפורים נערך בהר הרצל בירושלים, במלואת 39 שנים למערכה. אל האירוע הגיעו בני המשפחות השכולות, אישי ציבור, וכן שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ. הטקס הועבר בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאומו הדגיש שר הביטחון ברק: "חובתנו לשמור תמיד על פקחון מוחלט, ולא ללכת שבי אחרי תקוות ומשאלות לב. בעת מבחן עליון נוכל לסמוך רק על עצמנו - כך היה מתש"ח ששת הימים יום הכיפורים ושארר המלחמות. נכון גם בחלוף 39 שנים".

ברק הוסיף: "זהו אזור מאתגר. תפקיד ההנהגה - לוודא, לעמוד חזקים ופקוחי עיניים, נכונים לכל אתגר מקרוב ומרחוק. חובתנו העליונה היא להבטיח את בטחונה של ישראל, לנצח בכל מערכה אם נדרש לה, גם במחיר כואב".

משרד הביטחון מממן את בואן לישראל של שלושים ושמונה משפחות שכולות מרחבי העולם להתייחד עם זכר יקיריהן.

במקביל, אחים שכולים זעמו על כך שלא הוזמנו לאירוע - בניגוד להורים שכולים, אלמנות ויתומים של חללי המלחמה. לטענת האחים המוחים 60% מההורים השכולים במלחמת יום הכיפורים כבר הלכו לעולמם, וכ-1,300 משפחות שכולות נמחקו בכך מרשומות משרד הביטחון - ואינם מוזמנים לאירועי ההנצחה.

עוד על פי האחים השכולים, יש כ6,500 מהם, שאינם מוכרים באופן רשמי על ידי אף גורם ממשלתי, ועל כן לא לוקחים חלק באירועי ודרכי ההנצחה. הם חתמו את פנייתם וביקשו מהממשלה - "לתת את הזכות להמשיך ולהנציח את אחינו".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "הטענות שמעלה יו"ר ומנכל "לנצח אחי" הינן טענות לא נכונות שאין קשר בינן לבין המציאות. בניגוד לנטען, פרטי המשפחות השכולות, הורים אלמנות ואחים שכולים נשמרים במאגרי אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, מאגר שכל מטרתו היא לשמור על קשר עם בני המשפחה ועל רציפות ההנצחה של כל חלל. עד כה איתר משרד הביטחון כ-30 אלף אחים שכולים, רבים מהם ממלחמת יום הכיפורים, ושוקד בימים אלה על השלמת בסיס נתונים שמרתו איסוף פרטיהם של כלל האחים השכולים. אין ספק שאיסוף מאגר נתונים זה מסייע מאוד למשרד בקיום קשר עם האחים".

"בניגוד לנטען, מועדי טקסי הזיכרון מפורסמים בתקשורת, ומשרד הביטחון אינו שולח הזמנות פרטניות לציבור המשפחות השכולות. הדבר נכון הן לגבי ההורים השכולים והן לגבי אלמנות ויתומי צה"ל. בנוסף המשרד מציג באופן שוטף מידע פרסומי כתוב באתר האינטרנט של המשרד".